Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Czesław Miłosz nieobecny w nowej podstawie programowej?

2017-08-09

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że z najnowszej podstawy programowej dla uczniów liceów ogólnokształcących nie znikną utwory Czesława Miłosza.

O tym, że dzieła Miłosza zniknęły z podstawy programowej informowało radio TOK FM. Brak noblisty zauważyli m.in. urzędnicy z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy zaznaczyli, że w spisie lektur dla liceów i techników brakuje utworów polskiego noblisty. 
– Nie wiem, co kierowało autorami podstawy programowej, bo są inne nazwiska w prozie czy w poezji, mniej znaczące - nie odbierając nikomu prawa do znaczenia w historii literatury - a Miłosza nie ma. To duże zaskoczenie – mówiła z kolei Grażyna Jaroszyńska z II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Do zamieszania związanego z brakiem nazwiska Miłosza w podstawie programowej odniosło się już Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Nie wyobrażamy sobie nowej podstawy programowej bez twórczości Czesława Miłosza!” – informuje resort na Twitterze. Podkreślono, że „twórczość Miłosza była jest i będzie w polskich szkołach”.

Do 18 sierpnia trwają konsultacje nad tym, z dziełami których autorów powinni się zapoznać uczniowie. Poloniści zwracają uwagę, że oprócz Miłosza na liście lektur brakuje również innych ważnych dzieł. W nowej podstawie programowej zabrakło miejsca m.in. dla „Króla Edypa”, „Dziejów Tristana i Izoldy” czy „Pana Tadeusza”.

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Polecane