Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Znamy tytuły 14 książek, które znalazły się w półfinale Nagrody Angelusa 2017

2017-08-10

Ogłoszono listę 14 tytułów, które mają szansę zdobyć tegoroczną Literacką Nagrodę „Angelus” przyznawaną najlepszym książkom napisanym przez twórców pochodzących z Europy Środkowej.

Jury w składzie Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Irek Grin, Krzysztof Koehler, Małgorzata Szpakowska, Piotr Śliwiński i Maciej Urbanowski wybrało następujące dzieła:

1. Ivan Binar „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata”, wyd. Amaltea, tłum. Dorota Dobrew;
2. Jelena Czyżowa „Grzybnia”, wyd. Czarne, tłum. Agnieszka Sowińska;
3. Filip Florian „Dni króla”, wyd. Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar;
4. Wasilij Gołowanow „Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży”, Wydawnictwo Literackie, tłum. Magdalena Hornung;
5. Monika Kompaniková „Piąta łódź”, Książkowe Klimaty, tłum. Izabela Zając;
6. Andrij Lubka „Karbid”, wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura;
7. Matthias Nawrat „Wszystkie śmierci dziadka Jurka”, wyd. Bukowy Las, tłum. Anna Wziątek;
8. Stanisław Aleksander Nowak „Galicyanie”, wyd. W.A.B.;
9. Oleg Pawłow „Opowieści z ostatnich dni”, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, tłum. Wiktor Dłuski;
10. Ralf Rothmann „Umrzeć na wiosnę”, wyd. W.A.B., tłum. Aldona Zaniewska;
11. Faruk Šehić ” Książka o Unie”, wyd. Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier;
12. Szabłowski Witold „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak;
13. Monika Sznajderman „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, wyd. Czarne;
14. Andrea Tompa „Dom kata”, wyd. Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym.

Finałową siódemkę nominowanych do tegorocznej edycji nagrody poznamy na początku września. Nazwisko zwycięzcy ogłoszone zostanie podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku.

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda przyznawana jest corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Kalendarium

25 VIII 1844 zmarł Fryderyk Nietzsche Jak czytać Nietzschego, jakim spojrzeniem otaczać stronice jego książek, kiedy według jednego ze  znawców niemieckiego filozofa, myśli Nietzschego nie można poznać, przeczytawszy tylko jego książkę – to nie wystarcza. Trzeba się z nią zż
więcej...

Polecane