Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

Tymi książkami pochwalimy się całemu światu?

2017-08-29

W związku z październikowymi Targami Książki we Frankfurcie, Instytut Książki przygotował listę pisarzy i ich dzieł, którymi reklamowana będzie Polska. Kto został wybrany do reprezentowania kraju na świecie? Między innymi: Twardoch, Żulczyk, Cherezińska, Małecki, Grzędowicz i Chmielewski.

Najważniejszym narzędziem promocyjnym podczas zagranicznych targów (poza stoiskiem, oczywiście) jest katalog Books from Poland przygotowywany przez Instytut Książki, a właściwie krytyków i literaturoznawców, powołanych przez instytucję. Biuletyn zawiera informacje o prezentowanych książkach wraz z notami oraz przetłumaczonymi próbkami tekstów. To o tyle ważne, że ma wzmóc zainteresowanie zagranicznych oficyn i przekonać je do wydawania polskich książek w swoim kraju.

Wstępna lista zawiera dwadzieścia trzy tytuły. Znalazły się na niej książki głośne pisane przez znanych i dobrze sprzedających się autorów: Król Szczepana Twardocha, Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, Ślady Jakuba Małeckiego. Cieszy, że nie zabrakło miejsca na fantastykę, choć szkoda, że to zaledwie dwa tytuły: Hel-3 Jarosława Grzędowicza i Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza Roberta Wegnera, który ostatnio podbija serca rosyjskich czytelników. Poza tym Instytut Książki do Frankfurtu pojedzie z przykładami literatury faktu i poezji. Pewne kontrowersje wzbudzają jednak dość niszowe książki historyczne, a zwłaszcza religijne, wśród nich biografia Maksymiliana Kolbego napisana przez Tomasza Terlikowskiego czy esej o św. Jadwidze Marty Kwaśnickiej. Czas pokaże, czy jest to dobra strategia promocji polskiej literatury. Bo to przez pryzmat wybranych dzieł będzie postrzegany polski rynek książki za granicą.

- Zgadzam się z opinią, że pewni autorzy czy środowiska w niewielkim stopniu lub w ogóle nie byli promowani. Mówię też o takich nurtach jak literatura historyczna czy religijna. Pytanie, czego oczekuje zagraniczny odbiorca. Co zagraniczny wydawca będzie chciał wydać na swoim rynku? Jeśli będziemy mu konsekwentnie poszerzać spektrum tematów i autorów, to jest szansa, że on to przyjmie i dostrzeże, że nasz świat jest znacznie bogatszy niż ten dotąd prezentowany - mówił nowy szef Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Ostateczny kształt listy ma być znany na początku września.

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Kalendarium

17 X 1946 urodził się Adam Michnik Adam Michnik - historyk, eseista, publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w której publikuje czasami pod pseudonimem Andrzej Zagozda oraz Andrzej Jagodziński. W latach 1968-1989 organizator nielegalnej, demokratyczne
więcej...

Polecane