Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Przed nami piąta - jubileuszowa - edycja Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl. O wynikach jak zawsze decydują Czytelnicy

2017-08-29

Przed nami piąta - jubileuszowa - edycja Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl, w którym wybieramy najważniejsze Wydarzenie kulturalne minionego sezonu oraz - od ubiegłego roku - także Człowieka kultury. Zanim nowy sezon artystyczny rozkręci się na dobre, spektakle wrócą na afisze, do kin wejdą najbardziej oczekiwane premiery, a muzyczne gwiazdy zainaugurują jesienne trasy koncertowe, redaktorzy IKS-a i Kulturypoznan.pl proponują, by spojrzeć wstecz i wspólnie podsumować to, co wydarzyło się w poznańskiej kulturze w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy - od września 2016 do sierpnia 2017.


NOMINOWANI W KATEGORII CZŁOWIEK KULTURY:

Ministrowie Kultury festiwalu Malta
...czyli wszyscy, którzy przez udział w aukcjach, licytacjach i za pośrednictwem portali crowdfundingowych współfinansowali tegoroczny festiwal: za solidarność i wsparcie okazane Malcie w obliczu problemów finansowych, z jakimi borykała się po cofnięciu ministerialnej dotacji. Za zrozumienie, czym jest i jak wiele znaczy artystyczna wolność, prawo do wyrażania własnych opinii i otwartość w każdej dziedzinie.

Ewa Łowżył
fotografka, graficzka, scenografka, inicjatorka i współtwórczyni Chóru Czarownic: za wykorzystanie skumulowanej babskiej energii i mądrości i przekucie ich w artystyczny projekt pod nazwą Chór Czarownic. A wraz z nim - za mocny głos kilku pokoleń kobiet, który został usłyszany nie tylko w Poznaniu. Za szczerość, zaangażowanie i dawkę prawdziwych emocji zawartych w wyśpiewanych postulatach czarnego protestu, których nie udało się zagłuszyć.

Piotr Śliwiński
krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej: za nadanie nowego znaczenia rzeczownikowi "charyzma" i niezwykłe ciepło, jakie emanuje z Profesora, gdy mówi o literaturze. Za zarażanie miłością do książek oraz cierpliwe i mądre zachęcanie do sięgania po lektury wszelkiej maści. Za codzienne udowadnianie, że Poznań może być literackim epicentrum.

Tomasz Waśko
organizator, producent, koordynator - "mózg" festiwalu Spring Break: za konsekwentną, dobrą robotę przy Spring Breaku. Za stworzenie w Poznaniu unikatowej platformy spotkania i wymiany doświadczeń artystów debiutujących i doświadczonych, "niszowych" i "komercyjnych", producentów i wykonawców... Za tropienie i wskazywanie publiczności najważniejszych zjawisk na współczesnej polskiej scenie muzycznej. 

Wacław Zimpel
klarnecista, multiinstrumentalista, laureat Paszportu Polityki 2016: za nieustanne improwizacje, konsekwentne poszukiwania i eksperymenty muzyczne oraz śmiałe łączenie odmiennych porządków i kultur. Za wzbogacenie swoją muzyczną obecnością cyklu JazzZamek, festiwalu Made in Chicago i Animator. Za przerzucanie muzycznych pomostów między pokoleniami - w spektaklu blisko i podczas 85. urodzin poznańskiej poetki Krystyny Miłobędzkiej.

 

NOMINOWANI W KATEGORII: WYDARZENIE KULTURALNE:

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
Za wyjątkową edycję imponującego muzycznego przedsięwzięcia, która pozwoliła zaistnieć kolejnym młodym wirtuozom skrzypiec i niezwykłym muzycznym osobowościom z całego świata. Za obecność przewodniczącego jury w osobie jednego z najlepszych współczesnych skrzypków - Maxima Vengerova. Za międzynarodową promocję Poznania.

Druga odsłona festiwalu Frazy
Za udowadnianie, że mimo iż żyjemy w na wskroś audiowizualnej kulturze, wciąż liczy się słowo i niesione przez nie treści. Za poszerzanie granic "piosenki z tekstem" i prezentację całej palety muzycznych odcieni - od poezji śpiewanej aż po hip-hop.

Festiwal Jerzego Piotrowicza
Za spektakularną, wielowątkową podróż, pozwalającą odkryć na nowo twórczość jednego z najważniejszych poznańskich artystów. Za dialog z jego dorobkiem zaproponowany przez kuratorkę wystawy Piotrowicz i Goście - Martę Smolińską. Za udaną współpracę i porozumienie "ponad podziałami" kilku poznańskich galerii.

Spektakl Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym
Za spektakl "totalny", dopracowany w każdym wymiarze - aktorskim, scenograficznym, muzycznym... Za niezwykłą plastyczność języka i obrazu i galerię "twarzy", w których można się przejrzeć niczym w krzywym lustrze. Za sugestywną i hipnotyzującą wizję rodzenia się zła, które kryje się w każdym z nas.

Jubileuszowy, dziesiąty Ethno Port
Za jedną z najlepszych edycji, potwierdzającą status najważniejszej w Polsce imprezy z nurtu world music. Za znakomity program i niepowtarzalny klimat - mimo braku finansowego wsparcia ze strony ministerstwa kultury. Za perfekcyjną organizację i najważniejszy - wspólnotowy efekt. Za konsekwentne dowodzenie, że to właśnie w różnorodności zaklęte jest prawdziwe piękno tego świata.

zespół IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl

uzasadnienia nominacji: Sylwia Klimek, Anna Solak

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Polecane