Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Thomas Bernhard

Thomas Bernhard

Ten pisarz, jak mało który potrafi w języku, poprzez swój rozpasany styl , oddać okropności tego świata, szaleństwo jakie tkwi wcale nie tak głęboko pod maską zdrowego rozsądku, naszego ucywilizowanego  tchórzostwa życia codziennego.

W swojej prozie Bernhard głównie ukazuje życie rodaków, tworząc obraz powojennej Austrii, za który pisarz spotkał się z powszechnym potępieniem, nie znoszących wytykania wad, zacietrzewionych w swojej arogancji i rozkochanych w swoim kraju ludzi.
 
Na jego styl jak i poruszane tematy z pewnością mocny ślad odcisnęły poważne choroby z którymi pisarz borykał się przez całe życie. Jako bohaterów swoich powieści najczęściej wybierał ludzi nieszczęśliwych, samotnych, chorych i na granicy obłędu, ale jednocześnie ludzi opętanych jakąś pasją, ideą aby w absurdzie swojego życia znale?ć ślad sensu.  
 
W swoim testamencie pisarz zabronił publikacji swoich utworów jak i wystawiania ich na scenie (był też znakomitym dramaturgiem) w Austrii do 2059. W Polsce znany jest głownie z dwóch powieści: „Wymazywanie” oraz „Zaburzenie ” 

Kalendarium

23 VI 1940 urodził się Stuart Sutcliffe W opini publicznej, zespół The Beatles to zawsze "cudowna czwórka': Lennon, McCartney, Harrison oraz Star. Peta Besta, pierwszego perkusity nikt już nie pamieta. Inaczej rzecz się ma w odniesieniu do pierwszego basisty zespołu: Stua
więcej...

Polecane