Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
695 057 525
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Szukamy przyczyn tycia książek

2017-05-23
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".

Big Book Festival wraca do początku

2017-05-23
W "Wybieram Dwójkę" zapowiemy największy międzynarodowy festiwal książki w Warszawie. Big Book Festival (23-25 czerwca) odbywa się w tym roku pod hasłem "powrót do początku/back to beginning".

Fact checking w reportażach książkowych. Istnieje?

2017-05-22
Otworzyłem nową książkę i zauważyłem, że wśród nazwisk korektorów, autorów okładki i właścicieli praw autorskich pojawiła się informacja o „konsultacji merytorycznej”.

10 najsłynniejszych festiwali książek na świecie

2017-05-19
Polska może pochwalić się świetnymi festiwalami poświęconymi literaturze. Big Book Festival, Festiwal Miłosza, Literacki Sopot czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału – o tych imprezach słyszał chyba każdy miłośnik książek.

Nike 2017 - nominacje!

2017-05-18
Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. W tym roku nagroda Nike zostanie wręczona po raz 21. Kto ją otrzyma, dowiemy się w niedzielę 1 października.

Czy Warszawskie Targi Książki pobiją zeszłoroczny rekord frekwencji?

2017-05-16
Warszawskie Targi Książki liczą na kolejny rekord. Na gości czekają Herta Müller, Charlotte Link i Martin Caparrós.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2017 wystartował 15 maja

2017-05-16
Liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami, premiery oczekiwanych książek oraz pełen literackich atrakcji klub festiwalowy - druga edycja Apostrofu będzie prawdziwym literackim świętem dla czytelników. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch, a oprawę wizualną tegorocznej edycji przygotował R

Wojciech Kuczok o swojej książce „Czarna”, kryminale opartym na faktach

2017-05-10
– Kiedy posługuję się pierwszoosobową narracją, znacznie częściej bywam kobietą czy chłopcem niż mężczyzną. Karkołomnym zadaniem jest tworzenie bez nadmiernej antypatii postaci męskich.

Wybrano najpiękniejsze budynki bibliotek publicznych na świecie 2017 roku

2017-05-10
Biblioteki to coś więcej niż centra zdobywania wiedzy – mogą też stanowić przykład doskonałości architektonicznej. Co roku Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek oraz Amerykański Instytut Architektów wybiera...

W dniach 15 - 20 maja odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Poznań Poetów

2017-05-09
Festiwal Poznań Poetów odbywa się co dwa lata (od 2003 roku). Jego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM) – jeden z najwybitniejszych znawców poezji współczesnej, inicjator wielu przedsięwzięć popularyzujących kulturę literacką.

Adam Zagajewski laureatem nagrody im. Leopolda Lucasa

2016-05-16
Adam Zagajewski otrzyma w tym roku nagrodę im. Leopolda Lucasa - poinformował w poniedziałek uniwersytet w Tybindze, który to wyróżnienie przyznaje. Nagroda jest dotowana sumą 50 tys. euro.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

2016-05-13
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań,

Maria Czubaszek nie żyje. Miała 76 lat

2016-05-12
W wieku 76 lat zmarła Maria Czubaszek. Czubaszek była polską pisarką i satyryczką, autorką tekstów piosenek i scenarzystką. Maria Czubaszek była jedną z najbardziej barwnych osobowości w polskim życiu publicznym

Nie żyje Ryszard Przybylski, eseista i historyk literatury

2016-05-11
W wieku 88 lat zmarł Ryszard Przybylski: wybitny eseista, tłumacz, badacz literatury polskiej i rosyjskiej, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Noc Muzeów w Poznaniu 2016. Program

2016-05-10
W tym roku 21/22 maja w odwiedziny na Noc Muzeów w Poznaniu 2016 zaprasza wiele instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

Najpiękniejsza biblioteka świata jest w... Polsce. Na dworcu w Rumi

2016-04-25
Stacja Kultura, miejska biblioteka znajdująca się na dworcu kolejowym w Rumi, wygrała konkurs Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych (Single Space Design). To międzynarodowy plebiscyt dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek. O sprawie donosi Instytut Książki.

Światowa Stolica Książki UNESCO we Wrocławiu zacznie się w ten weekend

2016-04-22
Światowa Stolica Książki Unesco. Spotkania z Jo Nesbo, ale też z Szekspirem, Cervantesem i Brunonem Schulzem - w weekend Wrocław będzie żył literaturą. Jak obiecują organizatorzy rozpoczynających się w sobotę rocznych obchodów

Japonia.Fundacja Murakamiego ma pomóc ofiarom trzęsienia ziemi

2016-04-20
Słynny japoński autor powieści i opowiadań Haruki Murakami ogłosił w środę utworzenie specjalnej fundacji charytatywnej, która ma pomóc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi na wyspie Kiusiu. Ponad 100 tys. osób jest tam bez dachu nad głową.

We Wrocławiu rozpoczął rezydencję pisarz miejski

2016-04-19
Niemiecki pisarz i dziennikarz Marko Martin przez pięć miesięcy będzie opisywał na blogu życie mieszkańców i wydarzenia we Wrocławiu. Martin we wtorek rozpoczął rezydencję pisarza miejskiego - instytucji, która po ponad stu latach został reaktywowana we Wrocławiu.

Światowy Dzień Książki w Poznaniu. Jak świętowaliśmy kiedyś? Jak obchodzimy go dzisiaj?

2016-04-19
23 kwietnia w kalendarzu to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pamiętajcie, że z tej okazji w wszystkich księgarniach Arsenał, w tym dniu otrzymacie rabat 20%.

Polecane