Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

Konkurs Fest Księgarnia 2021

2021-05-24
https://festksiegarnia.poznan.pl/

Poznań majn hejm

2020-08-16
Poznań majn hejm

LITERACKIE NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO 2019 – NOMINACJE

2019-03-17
4 marca poznaliśmy książki, które mają szansę zdobyć Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019. Spośród ponad 120 zgłoszonych reportaży Jury pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej (w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski i Nina Witoszek) wybrało 10, które wyróżniły się na tle pozostałych.

Tymi książkami pochwalimy się całemu światu?

2017-08-29
Tymi książkami pochwalimy się całemu światu

Nowa lista lektur bez Iwaszkiewicza, Schulza i Lema?

2017-08-27
Na liście lektur obowiązkowych dla poziomu podstawowego, która będzie obowiązywać od września 2019 roku, brakuje nie tylko utworów Miłosza, ale również Schulza, Iwaszkiewicza, Conrada, Bułhakowa czy Nałkowskiej. Pojawia się poezja Wencla, ale także Świetlicki, Tokarczuk czy Dukaj.

Jesień pełna ekranizacji - przeczytaj, zanim obejrzysz!

2017-08-24
Adaptacje filmowe można lubić albo ich nie cierpieć, ale jedno jest pewne: warto najpierw przeczytać oryginał. Oto lista ośmiu bestsellerów, których ekranizacje wejdą do kin jeszcze w tym roku.

W wieku 79 lat odszedł Janusz Głowacki

2017-08-22
Dramatopisarz, prozaik, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, eseista - można wypisywać w nieskończoność. Odszedł wielki twórca i mistrz słowa. Janusz Głowacki zmarł w wieku 79 lat.

Skrzyżowanie Masłowskiej z Mendozą? „Jankeski fajter” Aury Xilonen, czyli mocny debiut z Meksyku

2017-08-18
Wydawnictwo Znak zapowiada na 17 sierpnia premierę literackiej petardy z Meksyku. „Jankeski fajter” to wybuchowy koktajl językowy, którego nie powstydziłaby się ani Masłowska ani Mendoza. Za sprawą tego mocnego debiutu młodziutka meksykańska pisarka Aura Xilonen wdarła się na literacką scenę, zdobywając nagrodę Premio Mauricio Achar.

Muza i Akurat szykują na tę jesień prawdziwą ucztę dla czytelnika

2017-08-17
Najbardziej oczekiwana premiera ostatnich lat, czyli nowa powieść Carlosa Ruiza Zafona, a także pierwsza część nowego cyklu Grzegorza Kalinowskiego i nowa książka Pierre’a Lemaitre’a – tak zapowiada się jesień w wydawnictwach Muza i Akurat.

Stephen King ujawnił tytuł najnowszej powieści - nadchodzi trzecia część "Talizmanu"?

2017-08-16
Stephen King ujawnił tytuł nowej powieści, która ukaże się w 2018 roku

Premiera "Labiryntu duchów" już w październiku!

2017-08-16
„Labirynt duchów” Zafóna – polska premiera ostatniej części cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek zapowiedziana na 11 października

Znamy tytuły 14 książek, które znalazły się w półfinale Nagrody Angelusa 2017

2017-08-10
Ogłoszono listę 14 tytułów, które mają szansę zdobyć tegoroczną Literacką Nagrodę „Angelus” przyznawaną najlepszym książkom napisanym przez twórców pochodzących z Europy Środkowej.

Czesław Miłosz nieobecny w nowej podstawie programowej?

2017-08-09
Młodzież z liceów nie pozna wierszy Miłosza? Nazwisko noblisty zniknęło nagle ze spisu lektur

Zmarła Wanda Chotomska, pisarka, poetka, autorka ponad dwustu książek dla dzieci.

2017-08-02
2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska; pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci - poinformowała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska.

Więźniowie do piór? Kontrowersyjny debiut literacki w USA

2017-07-31
Talent Curtisa Dawkinsa jest dla krytyków sprawą niewątpliwą, za to wątpliwości budzi jego kariera pisarska. Wielu sądzi, że człowiek skazany za tak ciężką zbrodnię, nie powinien dostać swojej szansy w literaturze.

Książki z najlepszymi polskimi ilustracjami wydawane dzięki wsparciu Polaków!

2017-07-31
"The Best Polish Illustrators" - seria wydawnicza i pomysł fundacji Slow jest publikowana w systemie crowdfundingowym, czyli dzięki wsparciu darczyńców. Za serią idą również wystawy, organizowane w wielu miejscach na świecie.

"Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać" - Elżbieta Cherezińska i jej książki.

2017-07-31
Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać. Zupełnie inaczej widzę sens swojej pracy. Chcę, poprzez powieści, rozkochać Polaków we własnej historii, chcę, by ona znów zaczęła dla nich żyć i ich fascynować. Nawet jeśli bywała trudna. I chcę przypomnieć dawną rycerską zasadę: szanujmy swych przeciwników – mówi Elżbieta Cherezińska w rozmowie z Onet Kultura.

Pomorski o Hartwig: odeszła ostatnia tak wybitna postać poezji polskiej pokolenia wojennego

2017-07-31
Odeszła ostatnia tak wybitna postać poezji polskiej pokolenia wojennego, rówieśniczka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - powiedział PAP prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, wspominając poetkę Julię Hartwig.

Ustanowiono nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Pierwszym laureatem został Wojciech Chmielewski

2017-06-19
Biblioteka Narodowa powołała do istnienia nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Przyznawana będzie corocznie pisarzom za opowiadanie lub cykl opowiadań, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki warszawskiej.

Nie tylko fiesta, nie tylko siesta

2017-06-12
Późnym popołudniem z nieba leje się żar i nawet muchom nie chce się latać. Za to w środku nocy ulice miast wypełnia gwar ludzi dopiero rozpoczynających swój wieczór. To tylko jedno z oblicz Hiszpanii.

Kalendarium

25 IX 1964 urodził się Carlos Ruiz Zafon Do niedawna najbardziej znaną powieścią hiszpańską był „Don Kichot” Cervantesa. Kilka lat temu, stan ten uległ diametralnej zmianie – a stało się to w momencie kiedy ukazała się powieść „Cień wiatru” - obecnie ...
więcej...

Polecane