Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Stephen King ujawnił tytuł najnowszej powieści - nadchodzi trzecia część "Talizmanu"?

2017-08-16
Stephen King ujawnił tytuł nowej powieści, która ukaże się w 2018 roku

Premiera "Labiryntu duchów" już w październiku!

2017-08-16
„Labirynt duchów” Zafóna – polska premiera ostatniej części cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek zapowiedziana na 11 października

Znamy tytuły 14 książek, które znalazły się w półfinale Nagrody Angelusa 2017

2017-08-10
Ogłoszono listę 14 tytułów, które mają szansę zdobyć tegoroczną Literacką Nagrodę „Angelus” przyznawaną najlepszym książkom napisanym przez twórców pochodzących z Europy Środkowej.

Czesław Miłosz nieobecny w nowej podstawie programowej?

2017-08-09
Młodzież z liceów nie pozna wierszy Miłosza? Nazwisko noblisty zniknęło nagle ze spisu lektur

Zmarła Wanda Chotomska, pisarka, poetka, autorka ponad dwustu książek dla dzieci.

2017-08-02
2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska; pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci - poinformowała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska.

Więźniowie do piór? Kontrowersyjny debiut literacki w USA

2017-07-31
Talent Curtisa Dawkinsa jest dla krytyków sprawą niewątpliwą, za to wątpliwości budzi jego kariera pisarska. Wielu sądzi, że człowiek skazany za tak ciężką zbrodnię, nie powinien dostać swojej szansy w literaturze.

Książki z najlepszymi polskimi ilustracjami wydawane dzięki wsparciu Polaków!

2017-07-31
"The Best Polish Illustrators" - seria wydawnicza i pomysł fundacji Slow jest publikowana w systemie crowdfundingowym, czyli dzięki wsparciu darczyńców. Za serią idą również wystawy, organizowane w wielu miejscach na świecie.

"Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać" - Elżbieta Cherezińska i jej książki.

2017-07-31
Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać. Zupełnie inaczej widzę sens swojej pracy. Chcę, poprzez powieści, rozkochać Polaków we własnej historii, chcę, by ona znów zaczęła dla nich żyć i ich fascynować. Nawet jeśli bywała trudna. I chcę przypomnieć dawną rycerską zasadę: szanujmy swych przeciwników – mówi Elżbieta Cherezińska w rozmowie z Onet Kultura.

Pomorski o Hartwig: odeszła ostatnia tak wybitna postać poezji polskiej pokolenia wojennego

2017-07-31
Odeszła ostatnia tak wybitna postać poezji polskiej pokolenia wojennego, rówieśniczka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - powiedział PAP prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, wspominając poetkę Julię Hartwig.

Ustanowiono nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Pierwszym laureatem został Wojciech Chmielewski

2017-06-19
Biblioteka Narodowa powołała do istnienia nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Przyznawana będzie corocznie pisarzom za opowiadanie lub cykl opowiadań, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki warszawskiej.

Nie tylko fiesta, nie tylko siesta

2017-06-12
Późnym popołudniem z nieba leje się żar i nawet muchom nie chce się latać. Za to w środku nocy ulice miast wypełnia gwar ludzi dopiero rozpoczynających swój wieczór. To tylko jedno z oblicz Hiszpanii.

Festiwal Miłosza w Krakowie. Poeci stawiają diagnozę

2017-06-07
Adam Zagajewski, Ewa Lipska i Marcin Świetlicki to czołówka polskich gości rozpoczynającego się w czwartek w Krakowie Festiwalu Miłosza. Cztery festiwalowe dni (8-11 czerwca) wypełnione spotkaniami autorskimi, debatami, koncertami, filmami, czytaniem i komentowaniem wierszy

Islandzkie wydawnictwo drukuje i sprzedaje książki tylko podczas pełni księżyca. Niesprzedane nocą egzemplarze zostają spalone

2017-06-06
Istnieją wydawcy, dla których proces wydawniczy jest równie ważny, co treść publikowanych dzieł. W Islandii działa nieduża oficyna, która uczyniła z wydawania książek swoiste misterium. Tytuły są drukowane i sprzedawane wyłącznie podczas pełni księżyca.

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017

2017-06-06
NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ IM. WITOLDA GOMBROWICZA

Wystawa ilustracji Emilii Dziubak w Galerii Miejskiej Arsenał

2017-06-05
Kolejna wystawa ilustracji do książek dla dzieci (i nie tylko) w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. Cykl zainicjowany w ubiegłym roku wystawą Katarzyny Bajerowicz.

Jonathan Carroll o pisarskiej emeryturze, sałatce i Lemie

2017-06-02
Jonathan Carroll to amerykański pisarz, często określany jako twórca fantastyki, choć on nazywa swoją twórczość inaczej. Na co dzień mieszka w Wiedniu. Z nami porozmawiał o tym, jak tworzy, o swoich związkach ze Stanisławem Lemem oraz o tym, dlaczego swoją twórczość nazywa... sałatką.

Dawid Jung otrzymał literacką Nagrodę im. Bolesława Leśmiana

2017-05-31
Dawid Jung – poeta, muzyk, założyciel i Redaktor „Zeszytów Poetyckich”, laureat prestiżowej nagrody - Medalu Młodej Sztuki. 27 maja otrzymał kolejne wyróżnienie - Nagrodę im. Bolesława Leśmiana, przyznaną w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego, który odbył w Zamościu.

Mariusz Czubaj laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2017!

2017-05-29
Laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru w r. 2017 został Mariusz Czubaj.

Zachwycający design biblioteki na wrocławskim dworcu. Aż chce się czytać.

2017-05-26
Już 12 maja otwiera się biblioteka na wrocławskim dworcu. Miejsce to zachwyca swoim pomysłem. Sami zobaczcie!

Szukamy przyczyn tycia książek

2017-05-23
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".

Kalendarium

16 VIII 1949 zmarła Margaret Mitchell Największy romans wszech czasów. Powieść, która jak tylko się ukazała drukiem, momentalnie – wręcz w popisowy sposób, zachwyciła szeroką publiczność amerykańską, składającą się głównie z rozentuzjazmowanych niczym fanki n
więcej...

Polecane