Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Ustanowiono nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Pierwszym laureatem został Wojciech Chmielewski

2017-06-19
Biblioteka Narodowa powołała do istnienia nową Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Przyznawana będzie corocznie pisarzom za opowiadanie lub cykl opowiadań, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki warszawskiej.

Nie tylko fiesta, nie tylko siesta

2017-06-12
Późnym popołudniem z nieba leje się żar i nawet muchom nie chce się latać. Za to w środku nocy ulice miast wypełnia gwar ludzi dopiero rozpoczynających swój wieczór. To tylko jedno z oblicz Hiszpanii.

Festiwal Miłosza w Krakowie. Poeci stawiają diagnozę

2017-06-07
Adam Zagajewski, Ewa Lipska i Marcin Świetlicki to czołówka polskich gości rozpoczynającego się w czwartek w Krakowie Festiwalu Miłosza. Cztery festiwalowe dni (8-11 czerwca) wypełnione spotkaniami autorskimi, debatami, koncertami, filmami, czytaniem i komentowaniem wierszy

Islandzkie wydawnictwo drukuje i sprzedaje książki tylko podczas pełni księżyca. Niesprzedane nocą egzemplarze zostają spalone

2017-06-06
Istnieją wydawcy, dla których proces wydawniczy jest równie ważny, co treść publikowanych dzieł. W Islandii działa nieduża oficyna, która uczyniła z wydawania książek swoiste misterium. Tytuły są drukowane i sprzedawane wyłącznie podczas pełni księżyca.

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017

2017-06-06
NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ IM. WITOLDA GOMBROWICZA

Wystawa ilustracji Emilii Dziubak w Galerii Miejskiej Arsenał

2017-06-05
Kolejna wystawa ilustracji do książek dla dzieci (i nie tylko) w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. Cykl zainicjowany w ubiegłym roku wystawą Katarzyny Bajerowicz.

Jonathan Carroll o pisarskiej emeryturze, sałatce i Lemie

2017-06-02
Jonathan Carroll to amerykański pisarz, często określany jako twórca fantastyki, choć on nazywa swoją twórczość inaczej. Na co dzień mieszka w Wiedniu. Z nami porozmawiał o tym, jak tworzy, o swoich związkach ze Stanisławem Lemem oraz o tym, dlaczego swoją twórczość nazywa... sałatką.

Dawid Jung otrzymał literacką Nagrodę im. Bolesława Leśmiana

2017-05-31
Dawid Jung – poeta, muzyk, założyciel i Redaktor „Zeszytów Poetyckich”, laureat prestiżowej nagrody - Medalu Młodej Sztuki. 27 maja otrzymał kolejne wyróżnienie - Nagrodę im. Bolesława Leśmiana, przyznaną w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego, który odbył w Zamościu.

Mariusz Czubaj laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2017!

2017-05-29
Laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru w r. 2017 został Mariusz Czubaj.

Zachwycający design biblioteki na wrocławskim dworcu. Aż chce się czytać.

2017-05-26
Już 12 maja otwiera się biblioteka na wrocławskim dworcu. Miejsce to zachwyca swoim pomysłem. Sami zobaczcie!

Szukamy przyczyn tycia książek

2017-05-23
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".

Big Book Festival wraca do początku

2017-05-23
W "Wybieram Dwójkę" zapowiemy największy międzynarodowy festiwal książki w Warszawie. Big Book Festival (23-25 czerwca) odbywa się w tym roku pod hasłem "powrót do początku/back to beginning".

Fact checking w reportażach książkowych. Istnieje?

2017-05-22
Otworzyłem nową książkę i zauważyłem, że wśród nazwisk korektorów, autorów okładki i właścicieli praw autorskich pojawiła się informacja o „konsultacji merytorycznej”.

10 najsłynniejszych festiwali książek na świecie

2017-05-19
Polska może pochwalić się świetnymi festiwalami poświęconymi literaturze. Big Book Festival, Festiwal Miłosza, Literacki Sopot czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału – o tych imprezach słyszał chyba każdy miłośnik książek.

Nike 2017 - nominacje!

2017-05-18
Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. W tym roku nagroda Nike zostanie wręczona po raz 21. Kto ją otrzyma, dowiemy się w niedzielę 1 października.

Czy Warszawskie Targi Książki pobiją zeszłoroczny rekord frekwencji?

2017-05-16
Warszawskie Targi Książki liczą na kolejny rekord. Na gości czekają Herta Müller, Charlotte Link i Martin Caparrós.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2017 wystartował 15 maja

2017-05-16
Liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami, premiery oczekiwanych książek oraz pełen literackich atrakcji klub festiwalowy - druga edycja Apostrofu będzie prawdziwym literackim świętem dla czytelników. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch, a oprawę wizualną tegorocznej edycji przygotował R

Wojciech Kuczok o swojej książce „Czarna”, kryminale opartym na faktach

2017-05-10
– Kiedy posługuję się pierwszoosobową narracją, znacznie częściej bywam kobietą czy chłopcem niż mężczyzną. Karkołomnym zadaniem jest tworzenie bez nadmiernej antypatii postaci męskich.

Wybrano najpiękniejsze budynki bibliotek publicznych na świecie 2017 roku

2017-05-10
Biblioteki to coś więcej niż centra zdobywania wiedzy – mogą też stanowić przykład doskonałości architektonicznej. Co roku Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek oraz Amerykański Instytut Architektów wybiera...

W dniach 15 - 20 maja odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Poznań Poetów

2017-05-09
Festiwal Poznań Poetów odbywa się co dwa lata (od 2003 roku). Jego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM) – jeden z najwybitniejszych znawców poezji współczesnej, inicjator wielu przedsięwzięć popularyzujących kulturę literacką.

Autor dnia

Thomas Bernhard Ten pisarz, jak mało który potrafi w języku, poprzez swój rozpasany styl , oddać okropności tego świata, szaleństwo jakie tkwi wcale nie tak głęboko pod maską zdrowego rozsądku, naszego ucywilizowanego  tchórzostwa życia codzienn więcej...

Polecane