Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


17 I 2004 zmarł Czesław Niemen

17 I 2004 zmarł Czesław Niemen

Wszyscy znają Czesława Niemena – muzyka, niewielu tylko chyba nie słyszało i nie zanuciło nigdy jego piosenki  „Dziwny jest ten świat”, mniej osób zna zaś Niemena – poetę, a przecież to on nie bał się wprowadzić do muzyki rozrywkowej wielkiej i trudnej poezji romantycznej, (np. porywająca muzyczna interpretacja utworu Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod”), czy śpiewać własną poezję.

Ten niezwykły aspekt osobowości artysty we wspomnieniu pośmiertnym podkreślił Wojciech Młynarski, mówiąc; „on (Niemen)  kompletnie odszedł od komercji, od ułatwionego biegu sprawy, w stronę poszukiwania poezji (…). Takiego muzyka po prostu do dziś nie ma i miejsce po nim pozostanie puste”.
 
Wszyscy, z małymi wyjątkami nieżyczliwych, których Niemenowi nie brakowało, podkreślali niezwykły charakter muzyka, ogrom jego talentu jako piosenkarza, kompozytora, poety, jego muzyczną, artystyczną wszechstronność i wrażliwość;  bo grał electric rocka, soul, jazz, poezję śpiewaną, balladę w stylu folk, archaiczny blues, folklor, wykorzystywał orientalizm, rytmy wojskowe, śpiewy kościelne, obrzędy, efekty teatralne, filmowe, posługiwał się w muzyce liryką, refleksją, ironią.

O wszystkim tym przeczytać można w książce „Niemen. Czas jak rzeka”, która w zamierzeniu jej autora, Marka Gaszyńskiego, „nie jest ani kroniką artystycznych dokonań Czesława Niemena, ani jego biografią. Portretem raczej  muzyka, zbudowanym z wypowiedzi stykających się z nim ludzi, a także ze wspomnień i refleksji samego Niemena”.

Artystę, za pośrednictwem tej książki, poznać można więc z faktów, jego wypowiedzi, a także z wypowiedzi osób, które kiedykolwiek miały okazję się z nim spotkać, z wywiadów czy fragmenty artykułów z różnych lat, w których o Niemenie mówią nie tylko jego bliscy współpracownicy, ale także na przykład Jerzy Waldorff, Wojciech Młynarski czy Stanisław Grochowiak.

Poznawać jednak i nieustannie odkrywać Niemena trzeba przez muzykę i jego poszukujące poezji słowo. Jak w tym utworze, z którego tytuł do swojej ksiązki zaczerpnął Gaszyński.

Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni.
Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni.

Do dni dzieciństwa wraca moja myśl,
W marzeniach moich żyje rzeka ta,
Tak bardzo chciałbym być nad brzegiem jej,
Więc niech wspomnienie dalej trwa.
Tam każdy dzień to skarb
Dziś mój jedyny skarb.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech