Szukaj
Kontakt
- TELEFON: 61 8516608
- EMAIL: STARYRYNEK@ARSENAL.PL
17 I 2004 zmarł Czesław Niemen

Ten niezwykły aspekt osobowości artysty we wspomnieniu pośmiertnym podkreślił Wojciech Młynarski, mówiąc; „on (Niemen) kompletnie odszedł od komercji, od ułatwionego biegu sprawy, w stronę poszukiwania poezji (…). Takiego muzyka po prostu do dziś nie ma i miejsce po nim pozostanie puste”.
Wszyscy, z małymi wyjątkami nieżyczliwych, których Niemenowi nie brakowało, podkreślali niezwykły charakter muzyka, ogrom jego talentu jako piosenkarza, kompozytora, poety, jego muzyczną, artystyczną wszechstronność i wrażliwość; bo grał electric rocka, soul, jazz, poezję śpiewaną, balladę w stylu folk, archaiczny blues, folklor, wykorzystywał orientalizm, rytmy wojskowe, śpiewy kościelne, obrzędy, efekty teatralne, filmowe, posługiwał się w muzyce liryką, refleksją, ironią.
O wszystkim tym przeczytać można w książce „Niemen. Czas jak rzeka”, która w zamierzeniu jej autora, Marka Gaszyńskiego, „nie jest ani kroniką artystycznych dokonań Czesława Niemena, ani jego biografią. Portretem raczej muzyka, zbudowanym z wypowiedzi stykających się z nim ludzi, a także ze wspomnień i refleksji samego Niemena”.
Artystę, za pośrednictwem tej książki, poznać można więc z faktów, jego wypowiedzi, a także z wypowiedzi osób, które kiedykolwiek miały okazję się z nim spotkać, z wywiadów czy fragmenty artykułów z różnych lat, w których o Niemenie mówią nie tylko jego bliscy współpracownicy, ale także na przykład Jerzy Waldorff, Wojciech Młynarski czy Stanisław Grochowiak.
Poznawać jednak i nieustannie odkrywać Niemena trzeba przez muzykę i jego poszukujące poezji słowo. Jak w tym utworze, z którego tytuł do swojej ksiązki zaczerpnął Gaszyński.
Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni.
Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni.
Do dni dzieciństwa wraca moja myśl,
W marzeniach moich żyje rzeka ta,
Tak bardzo chciałbym być nad brzegiem jej,
Więc niech wspomnienie dalej trwa.
Tam każdy dzień to skarb
Dziś mój jedyny skarb.
Szukaj
Katalog
- Artykuły różne
- AudioBooki
- Biografie Wspomnienia
- Biznes
- Dla Dzieci
- Dla Młodzieży
- EDUKACJA JĘZYKI OBCE
- Encyklopedie
- Fantastyka
- Fauna i flora
- Gry
- Historia i politologia
- Hobby Sport
- Komiks
- Kryminał i sensacja
- Kulinaria
- Muzyka Film i Teatr
- Nauki humanistyczne
- Nowości
- Podróże
- Poezja i Dramat
- Popularnonaukowe
- Popularnonaukowe Technika
- Poradniki
- Posnaniana
- Proza obca
- Proza polska
- Przeceny
- przeceny internet
- Puzzle spec
- Religie Wierzenia Mitologie
- Reportaż
- Sztuka
- TOPrzeczytaj
- Varia
Aktualności
(2020-08-16)
Poznań majn hejm
(2017-08-29)
Tymi książkami pochwalimy się całemu światu?
(2017-08-27)
Nowa lista lektur bez Iwaszkiewicza, Schulza i Lema?
Kalendarium
8 III 1761 urodził sie Jan Potocki
„Miał ambicje uczonego – napisał o nim niedawno Cezary Michalski - płodził dziwaczne traktaty historyczne, które zostały docenione wiele lat po jego śmierci, kiedy niektórzy wyjątkowo wnikliwi badacze dostrzegli w nich zapowiedź
więcej...
