Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

27 stycznia 1832 urodził się Lewis Carroll

27 stycznia 1832 urodził się Lewis Carroll Jest 4 lipca 1862 roku. Dzień jest ciepły i wyrazisty w promieniach słońca. Niejaki Charles Lutwidge Dodgson, wykładowca matematyki i logiki w Oxfordzie, wyrusza na przejażdżkę łódką po Tamizie. Na pokładzie towarzyszy mu jego przyjaciel Robinson Duckworth oraz trzy dziewczynki, córki dziekana Christ Church, w którym Dodgson był zatrudniony: Lorina, Alice i Edith Liddell. Dziewczynki jednocześnie są modelkami Dodgsona, który był też fotografem. I kiedy tak łódć leniwie toczyła się po rzece,  Dodgson opowiedział zebranym dzieciomh pełną niesamowitych, wręcz absurdalnych wydarzeń bajkę. Wysłuchawszy opowieści do końca, Alice Liddell poprosiła o spisanie tej historii.

Książka ukazała się w 1865 roku, ozdobiona została rysunkami Johna Tenniela - jednego z bardziej znanych karykaturzystów ery wiktoriańskiej. Nazwisko autora natomiast zostało zastąpione pseudonimem - Lewis Carroll . Tak właśnie powstała "Alicja w Krainie Czarów".

Kalendarium

9 III 1994 zmarł Charles Bukowski Ernest Hemingway powiedział, że prawdziwym pisarzem jest ten, „kto tworzy nie postacie i literaturę, lecz ludzi i życie”. Kto w myślach nie powtórzył tych słów, kiedy na chwilę oderwał oczy od stronic powieści czy opowiadań Charl
więcej...

Polecane