Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

13 II 1903 urodził się Georges Simenon

13 II 1903 urodził się Georges Simenon

Bardzo wcześnie, już jako nastolatek, podjął decyzję o tym, że zostanie pisarzem i konsekwentnie zmierzał ku temu. Najpierw jako dziennikarz, reporter potem jak autor powieści kryminalnych ukazujących się w częściach w paryskim czasopiśmie.

Georges Simenon podniósł podrzędny gatunek kryminału do rangi literatury, a popularność postaci inspektora Maigreta – bohatera większości jego powieści kryminalnych min. "Sprawa Saint-Fiacre ", "Maigret w Vichy ", "Maigret w portowej kafejce" - dorównała popularności Sherlocka Holmesa. 

Kiedy wyrobił swój warsztat literacki pisząc genialne kryminały, uznał ze nadszedł czas na pisanie „prawdziwych powieści” – jak sam mówił – powieści będących  z jednej strony obyczajowym freskiem życia paryskich ulic, a z drugiej strony obrazem człowieka, obrazem ukazującym go w jego całkowitej nagości czyli jego prawdzie.

Obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy francuskich (sam uważał siebie za jedynego prawdziwego powieściopisarza – nie pisarza lecz właśnie powieściopisarza, który tchnął życie w ten konający, zdaniem Simenona gatunek literacki) a zarazem najpłodniejszych pisarzy – pisał dziennie około 80 stron, ostatecznie w ciągu swojego życia napisał blisko 450 powieści (kryminałów i tych „prawdziwych”).

Kalendarium

17 II 1912 urodziła się Andre Norton Urodziła się jako Alice Mary Norton i mimo, że używała również innych pseudonimów literackich (Andrew North i Allan West) to pod pseudonimem Andre Norton, stała się najbardziej cenioną i znaną amerykańską pisarką fantasy, pseudonimem kt&oacu
więcej...

Polecane