Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


18 IV 1918 urodził się Gabriel Axel

18 IV 1918 urodził się Gabriel Axel

Nie jest pisarzem, jest reżyserem, ale jedno z literackich arcydzieł przeniósł na ekran w taki sposób, że film w niczym nie ustępuje literackiemu pierwowzorowi  i sam jest arcydziełem kina. Gabriel Axel sfilmował „Ucztę Babette” Karen Blixen.

Film cechuje niespotykana prostota, być może ona właśnie jest odpowiedzialna za to, że opowieść ta tak łatwo zapada w pamięć, łatwo, ale i niezwykle głęboko. Film pełen jest piękna, choć piękno to nie bierze się z kolorowych krajobrazów (bo sceneria surowa), a z budującej opowieści o ludzkim losie.

Reżyser zamierzył film jako opowieść „wydobywającą z człowieka to, co najlepsze”, i zamiar się powiódł. Opowieść zyskała uznanie i została nagodzona Oskarem dla najlepszego filmu zagranicznego w 1987 roku.
Ale nie Oskar jest siłą, która przyciąga nas do tej opowieści, a oddziaływanie filmu jako dzieła sztuki.

Wiesław Juszczak znawca twórczości Karen Blixen napisał o „Uczcie Babette” Axela:

”Najważniejsze może  przesłanie „Uczty Babette” zawiera się w odkrywaniu i uzmysławianiu nam tego, że dzieło sztuki, zarazem jako pewne skupienie i wyzwolenie pewnej siły, energii bierze nas w posiadanie, ogarnia nas sobą, zmusza do uczestnictwa w nim . Nie sposób zatem mówić tu o odbiorze  i odbiorcach tego, co dokonało się, co powstało w akcie tworzenia. „Uczta Babette” pokazuje jak, bez względu na kompetencje, a nawet niezależnie od woli, wbrew chęciom i postanowieniom dzieło zniewala tych, którzy zostają wciągnięci w jego orbitę”.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech