Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

25 IV 1883 urodził się Siemion Budionny

25 IV 1883 urodził się Siemion Budionny

Wojskowy . Wybitny wojskowy. Ale my nie dla wojennych przewag chcemy go tutaj  wspominać, a dla faktu, który dał życie jednemu z największych literackich świadectw dwudziestowiecznego wojennego barbarzyństwa.

Otóż Siemion Budionny w lutym  1919  r. utworzył konny oddział Armii  Czerwonej  słynną 1 Armię Konną. Ta armia, w  wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.  nacierała Lwów. Ta armia konna słynęła z ogromnego okrucieństwa, mordując ludność cywilną i urządzając pogromy Żydów na wschodnich kresach Polski.
W tej armii służył pisarz Issak Babel, i jej poczynania opisał wpierw w prowadzonym potajemnie dzienniku, „Dziennik 192", a potem w zbiorze opowiadań „Konaramia”, o którym tłumacz utworu na język polski, Jerzy Pomianowski napisał;

„Jest to utwór mistrzowski; mamy zapewne do czynienia z najznakomitszym dziełem prozy tego stulecia …”.

Groza wojny, pożar historii spuszczonej z łańcucha widoczny jak na dłoni. Budionny to tylko jeden z aktorów tego krwawego spektaklu, na który bez bólu i smutku nie da się patrzeć.

Pisze Babel;
„dlaczego nie opuszcza mnie ten ciężki smutek? Dlatego, że daleko od domu? Dlatego, że obracamy wszystko w ruinę, że idziemy jak wicher, jak lawa, znienawidzeni przez wszystkich; Zycie się rozpada, jestem na wielkiej, nie kończącej się stypie”.

Kalendarium

27 V 1894 urodził się Louis-Ferdinand Celine Louis Ferdinand Celine, lekarz z wykształcenia, w pamięci potomnych, pisarz i eseista, powszechnie uważany za tyleż co najważniejszego co najbardziej kontrowersyjnego pisarza XX wieku, zwykle wymieniany jednym tchem z takimi pisarzami jak: Albert...
więcej...

Polecane