Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


30 IV 1929 urodził się Zygmunt Kubiak

30 IV 1929 urodził się Zygmunt Kubiak

„Grecję wielbię, a Rzym kocham" – wyznawał w rozmowach, ale nie musiał wypowiadać tych deklaracji, bo  karty jego książek po brzegi wypełnione były dowodami miłości i uwielbienia dla tych dwu antycznych światów. Zygmunt Kubiak nie tylko o tradycji antycznej pisał, on tradycją antyczną żył. Żył nią, jakby nie była tradycją właśnie, a  najżywszą rzeczywistością, jedyną godną rozumnego i szlachetnego człowieka.

To związanie twórczości z życiem, nierozdzielność obu sfer – to jedna z najmocniej objawiających się cech osobowości tłumacza i pisarza.
Nim szeroka publiczność mogła go poznać jako autora „Mitologii Greków i Rzymian", „Literatury Greków i Rzymian”, „Dziejów Greków i Rzymian", węższa grupa czytelników – miłośników antycznej literatury czytała jego przekłady „Eneidy", „Wyznań „ św. Augustyna, Kawafisa, Blake’a, Shelleya’, Hardyego i poznawała systematycznie publikowane w Tygodniku Powszechnym eseje. Te ostatnie zawsze z tradycja antyczną związane lub z obszarem wielbionej także przez niego polskiej literatury, w której najwybitniejszych dokonaniach odnajdywał ducha starożytnej cywilizacji śródziemnomorskiej.

Patrząc dziś, z perspektywy czasu na jego pracę, przypominamy sobie obraz z poematu Lukrecjusza podawanej przez wieki pochodni, przenoszonego przez ciemne wieki światła tradycji  - był jednym z uczestników tej szlachetnej sztafety. W chwilach  satysfakcji, która przyszła w jego życiu późno, widział siebie jako skromnego uczestnika tego pochodu światła. Z pewnością należy do „garstki istot, które przetrwały noc, nie ulegając degeneracji„ i wierzą, że swoim świadectwem i swoją cichą, uparta pracą mogą brać udział w odbudowie świata.

Widzimy go także  inaczej, jako jednego z przedstawicieli arystokracji, o której pisał Edward Morgan Forster; „Wierzę w arystokrację (…), nie w arystokrację potęgi opartej na randze i wpływach, lecz w arystokrację wrażliwych, uważnych i mężnych (…) Przedstawiają oni prawdziwą tradycję ludzką, jedyne trwałe zwycięstwo naszego dziwnego gatunku nad okrucieństwem i chaosem”.

Pytany o receptę na życie, opowiadał zawsze tylko o swojej drodze, i uzasadniał ją najprościej: „Skromność zaś i sceptycyzm wobec świata otwierają serce człowieka dla innych, dla innych ubogich, których, według słów Pańskich, zawsze będziemy mieli pośród siebie – ludzi w różny sposób, z różnych powodów, ubogich, nawet w społeczeństwie obfitości …”

https://arsenal.pl/search/result?search=Kubiak+Zygmunt

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech