Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

15 V 1911 urodził się Max Frisch

15 V 1911 urodził się Max Frisch

Był pisarzem, dramaturgiem, architektem. Większość napisanych przez niego powieści wydano również w Polsce, ale jest pewnie tak, że wydawniczy sukces cała twórczość powieściowa Maxa Frischa zawdzięcza jednemu dziełu, powieści „Homo faber ”.

Fascynująca powieść  i ją dzisiaj przede wszystkim przywołujemy i polecamy. To tragedia przeznaczenia we współczesnych dekoracjach. Główny bohater – Faber – zostawia kobietę w ciąży, jedzie na kontrakt. Kobieta wychodzi za innego. 20 lat pó?niej na statku spotyka dziewczynę. Czytelniczka Camusa i Sartre’a. Wspólna podróż po Europie. Paryż, Włochy, Grecja. Miłość. Sex. Dziewczyna dotkliwie się rani. Szpital. Zagrożenie życia. Rozmowa z matką dziewczyny. Nazwisko. Rozpoznanie. Niepokój. Wyjaśnienie – kazirodcza miłość ojca i córki.
Ostatnie sceny rozgrywają się w Atenach – nie przypadkiem. Stąd pochodzi wielka tragedia Sofoklesa o Edypie. To ?ródło myślenia tragicznego.

Matka dziewczyny jest archeologiem, „składa fragmenty skorup w całość”. Na naszych oczach w całość składają się fragmenty życia Fabera. Faber znaczy wytwórca, rzemieślnik, pracownik, a nasz bohater jest mechanikiem, wielbi rozum, ufa matematycznym prawom. Taka jest też nasza epoka. Zawracamy rzeki, wytwarzamy prąd, ufamy maszynom , a zapominamy o potędze losu, o sile przeznaczenia, o władzy przypadku. Brakuje nam pokory wobec tego co silniejsze od nas, wobec życia, na które powinniśmy patrzeć głębiej, z większą czcią , może z boja?nią.

Piękna książka, ale piękno, które proponuje jest z tych najtrudniejszych do dostrzeżenia i z tych najdotkliwiej przeżywanych.

Kalendarium

17 VIII 1896 urodził się Józef Wittlin Dziełem życia Józefa Wittlina był przekład „Odysei”; pracował nad nim całe życie, publikował go trzykrotnie, za każdym razem gruntownie zmieniając. Z tej pracy przede wszystkim zapamiętać mogą Wittlina współcześni Czytelnicy, zwł
więcej...

Polecane