Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

7 VII 1930 zmarł Arthur Conan Doyle

7 VII 1930 zmarł Arthur Conan Doyle

„Gdy odrzucisz to, co niemożliwe, wszystko pozostałe, choćby najbardziej nieprawdopodobne, musi być prawdą” - kto nie zna tych słów wypowiadanych przez najsławniejszego na świecie detektywa, Sherlocka Holmes'a, pouczajacego jak zwykle swojego towarzysza i przyjaciela Doktora Watsona? Autorem tych najbardziej poczytnych powieści detyktywistycznych, był Arthur Conan Doyle. Z wyształcenia lekarz, przez wiele lat praktyował w zawodzie, zanim porzucił to na rzecz pisarstwa. Oprócz powieści kryminalnych, pisał powieści hostoryczne i fantastyczne, co bez wątpienia wiązało się z jego największa pasją jaką był spirytycyzm, którego był nie tylko entuzjastą, ale i wytrawnym badaczem, poświęcając temu zagadnieniu nie tylko książki beletrystyczne ale i quasi – naukowe rozprawy. 

Z postacią Sherlocka Holmes'a po raz pierwszy czytelnicy zetknęli się w wydanej w 1888 roku książce „Studium w szkarłacie”, z której między innymi dowiadujemy się jak detektyw poznał Watsona i jak doszło do zawiazania się tego niezwykłego duetu detektywistycznego. Jednak najsławniejszą powieścią z cyklu historii o przygodach Shelocka Holmes'a jest bez wątpienia wydana w 1902 roku, powieść „Pies Baskerville'ów”. Książka ta uchodzi dziś już za klasyczny kryminał, będąc niewątpliwie arcydziełem tego gatunku, wręcz tekstem legendarnym, po dziś dzień inspirujacym pisarzy. Mamy na stronach tej powieści, niesamowity klimat rodem z gatunku opowieści grozy, zagadkę kryminalną, która mimo, że zgodnie z przekonaniami autora, swoje rozwiazanie znajduje na gruncie nauki, to jednak, przez mroczny klimat prowadzonej narracji, lektura ksiażki wywołuje dreszcze u czytelnika jak w dobrym horrorze ( nikogo pewnie nie zadziwi fakt, że Conan Doyle pisał również powieści utrzymane w stylu romansow gotyckich, na kształt prozy Edgara Allana Poego). Sam pisarz był też bohaterem wielu powieści, inspirowanych jego życiem i twórczością.

Kalendarium

9 VIII 1942 zmarła Edyta Stein Rozum i wiara, filozofia i religia - o to dwa bieguny, od których, do których, i pomiędzy którymi, krążyło życie Edyty Stein. Przypatrzmy się momentowi, kiedy te dwa bieguny nierozerwalnie stały się trwałym elementem horyzontu jej życ
więcej...

Polecane