Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


29 IX 1547 urodził się Miguel de Cervantes Saavedra

29 IX 1547 urodził się Miguel de Cervantes Saavedra


W kilku słowach, układających się w kilka zgrabnych akapitów, tworzących konwencjonalnie rozumianą przedmowę, jaką Cervantes napisał do swojego najważniejszego dzieła, będącego jednocześnie najważniejszym i do tej pory wciąż najbardziej znanym dziełem literatury hiszpańskiej i dodatkowo: prawdopodobnie będącym w ogóle pierwszą powieścią - w sensie w jakim rozumiemy powieść obecnie - czyli do „Don Kichota”, pisarz  uchylił – jak to się potocznie mówi - „rąbka tajemnicy”, odkrywając przed swoimi czytelnikami kilka ważniejszych uwag o swojej twórczości i wizji literatury, która w minionym XX wieku całkowicie się spełniła, sprawiając, że nie będzie arbitralnym stwierdzenie, że Cervantes był pierwszym powieściopisarzem. Przeczytajmy stosowny fragment:
 
„Swobodny czytelniku, możesz mi bez zaklęć wierzyć, że rad bym, aby ta książka, jako dziecię umysłu, była najpiękniejsza, najzabawniejsza i najzmyślniejsza, jaką wyobrazić sobie można. Jednak nie mogłem przeciwstawić się przyrodzonemu porządkowi, wedle którego każda rzecz podobną sobie płodzi. I tak, cóż spłodzić mógł mój umysł jałowy i nieukształcony, jeśli nie opowieść o człeku wyschłym, pomarszczonym, kapryśnym, a pełnym różnorodnych myśli, które się nikomu innemu nie śniły, jako że zrodziła się w więzieniu, gdzie wszelakie niewygody miały swoją siedzibę i gdzie zamieszkała wszelka przykra wrzawa?
Beztroska, ciche ustronie, urok pól, pogoda niebios, szmer zdrojów, spokój ducha w znacznej mierze sprawiają, że najbardziej jałowe Muzy okazują się płodnymi i na świat wydają twory budzące najwyższy podziw i zadowolenie. (...)
Chciałbym jedynie dać opowieść prostą, zwięzłą, nieozdobioną przedmową, bez niezliczonej, wedle zwyczaju, listy sonetów, epigramów i wierszy pochwalnych, jakie zwykło się umieszczać na początku książek.”

Jak przyznaje sam autor, zamysł napisania książki o obłędnym rycerzu z La Manchy, powzięty został w więzieniu, do którego trafił w związku z – jakbyśmy powiedzieli dzisiejszym językiem – pewnymi malwersacjami, jakich rzekomo dopuścił się pracując jako komisarz zaopatrzenia. Po odzyskaniu wolności wiele podróżował, publikując tu i ówdzie niewielkie utwory. W 1605 roku drukiem ukazał się „Don Kichot”, stając się z miejsca sukcesem wydawniczym i wielkim wydarzeniem. Niestety, sam autor poza sławą nie osiągnął żadnych korzyści finansowych z sukcesu swojej powieści, bowiem rok wcześniej prawa do druku odsprzedał Francisco de Roblesowi, pozbawiając się tym samym możliwych tantiem z kolejnych wydań. Dziesięć lat pó?niej ukazała się druga część przygód Don Kichota i dopiero wydanie obu części przyniosło pisarzowi upragniony sukces; niestety jednak przyszedł on za pó?no, aby zapewnić Cervantesowi spokojne życie. Nękany pechem oraz ciągłymi procesami o odszkodowania (choćby za niemoralne prowadzenie się jego córki Izabel) pisarz zmarł 23 kwietnia 1616 roku w Madrycie. W tym samym dniu, w małym angielskim miasteczku Stradford, zmarł William Szekspir.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech