Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


13 X 1937 zmarł Kazimierz Nowak

13 X 1937 zmarł Kazimierz Nowak

Ile czasu może zająć wędrówka przez całą Afrykę? Kazimierz Nowak, polski podróżnik, wędrując pieszo, rowerem, konno oraz czółnem, samotnie przybył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem  - w sumie 40 tysięcy kilometrów – zajęło mu to pięć lat i oczywiście był pierwszym człowiekiem, który tego dokonał.

Od dziecka Kazimierz marzył o tym by podróżować po Afryce, by poznać ten kontynent – ten inny świat – tak jak nikt przed nim. Pracował jako reporter w poznańskiej prasie. Impulsem do podjęcia w 1931 roku podróży przez Afrykę była chęć utrzymania rodziny z honorariów za relacje, które były publikowane w prasie polskiej, a także francuskiej, włoskiej i brytyjskiej. W swojej bogato ilustrowanej fotografiami korespondencji z podróży, wraz z zwykłymi osobistymi przeżyciami i przemyśleniami, zawarł niezwykły obraz kultury, z jaką się spotkał, wręcz w tym spisanym słowami obrazie uchwycił samego ducha kontynentu afrykańskiego.

źródło: Wydawnictwo Sorus

W 2000 roku, reportaże oraz relacje z podróży Nowaka zostały zebrane i opracowane przez Łukasza Wierzbickiego i wydane pod postacią książki, którą Ryszard Kapuściński określił klasyką polskiego reportażu, „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 ”, książki która już doczekała się dwóch kolejnych wydań. W tym roku również ukazała się książka zatytułowana Afryka Kazika autorstwa Łukasza Wierzbickiego, w której przygody Kazimierza Nowaka przedstawiono w formie opowiadań przeznaczonych dla dzieci.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech