Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

13 X 1937 zmarł Kazimierz Nowak

13 X 1937 zmarł Kazimierz Nowak

Ile czasu może zająć wędrówka przez całą Afrykę? Kazimierz Nowak, polski podróżnik, wędrując pieszo, rowerem, konno oraz czółnem, samotnie przybył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem  - w sumie 40 tysięcy kilometrów – zajęło mu to pięć lat i oczywiście był pierwszym człowiekiem, który tego dokonał.

Od dziecka Kazimierz marzył o tym by podróżować po Afryce, by poznać ten kontynent – ten inny świat – tak jak nikt przed nim. Pracował jako reporter w poznańskiej prasie. Impulsem do podjęcia w 1931 roku podróży przez Afrykę była chęć utrzymania rodziny z honorariów za relacje, które były publikowane w prasie polskiej, a także francuskiej, włoskiej i brytyjskiej. W swojej bogato ilustrowanej fotografiami korespondencji z podróży, wraz z zwykłymi osobistymi przeżyciami i przemyśleniami, zawarł niezwykły obraz kultury, z jaką się spotkał, wręcz w tym spisanym słowami obrazie uchwycił samego ducha kontynentu afrykańskiego.

źródło: Wydawnictwo Sorus

W 2000 roku, reportaże oraz relacje z podróży Nowaka zostały zebrane i opracowane przez Łukasza Wierzbickiego i wydane pod postacią książki, którą Ryszard Kapuściński określił klasyką polskiego reportażu, „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 ”, książki która już doczekała się dwóch kolejnych wydań. W tym roku również ukazała się książka zatytułowana Afryka Kazika autorstwa Łukasza Wierzbickiego, w której przygody Kazimierza Nowaka przedstawiono w formie opowiadań przeznaczonych dla dzieci.

Polecane