Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

17 X 1915 urodził się Arthur Miller

17 X 1915 urodził się Arthur Miller

Debiutował jako autor w 1947 r. dramatem "Synowie", podnoszącym moralny problem bogacenia się dzięki wojnie.

Dramaty Arthura Millera poruszały tematykę kryzysu amerykańskiej rodziny, odpowiedzialności jednostki za własne życie. Do jego najbardziej znanych utworów należą między innymi: "śmierć komiwojażera" (wystawiona w 1949 r. na Broadwayu w reżyserii Elii Kazana) opisywana jako symbol upadku "american dream" - mitu o Ameryce, w której każde marzenie może się spełnić; za tą sztukę, napisaną przez Millera w wieku 33 lat,  dramaturg został uhonorowany nagrodą Pulitzera w 1949 r. Drugim ważnym i głośnym dramatem, za który  Miller był ostro krytykowany ze względu na zawarte w tej sztuce porównanie odbywającej się w owym czasie w Ameryce nagonki na komunistów z polowaniem na czarownice w XVI-wiecznej purytańskiej Nowej Anglii (tak powszechnie interpretowano ową sztukę) był utwór "Czarownice z Salem".

W 1956 r. Miller ożenił się ze słynną gwiazdą Marilyn Monroe. Historię tego związku opisał w dramacie "Po upadku". Małżeństwo Millera i Monroe trwało zaledwie pięć lat i zakończyło się rozwodem.

Choć reputacja pisarska Millera opiera się głównie na jego dokonaniach w dziedzinie dramatu, to jest on również świetnym prozaikiem, potrafiącym precyzyjnie odmalować rzeczywistość widzialną i wejrzeć w głąb ludzkiej duszy, o czym świadczą nowele zebrane w niedawno wydanym nakładem wydawnictwa Prószyński i Ska, zbiorku opowiadań „Noc montera ”.

Kalendarium

5 XII 1925 zmarł Władysław Stanisław Reymont W uzasadnieniu Nagrody Nobla przyznanej Reymontowi napisano, że otrzymuje ją za „wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi". Powieść przynosi obraz prawdziwego życia wiejskiego, wpisanego w cykliczność pór roku i porządek ludowych świą
więcej...

Polecane