Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

20 X 1946 urodziła się Elfriede Jelinek

20 X 1946 urodziła się Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek - austriacka pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004. Swoje pierwsze doświadczenia z literaturą, pisarka rozpoczęła we wczesnej młodości pisząc wiersze. Zadebiutowała zbiorkiem "Lisas Schatten" w 1967. W 1970 roku ukazała się jej satyryczna powieść pt. "Wir sind lockvoegel baby!". Jej następna powieść "Michael. Ein Jugendbuch fuer die Infantilgesellschaft" z 1972 roku została już dostrzeżona przez krytyków, a zastosowany przez pisarkę język określano jako prawdziwą lingwistyczną rewolucję w literaturze austriackiej.

W 1975 roku Jelinek wydaje „Amatorki”, w roku 1980 drukiem ukazuje się kolejna powieść „Wykluczeni”, ale dopiero wydana w 1983 roku „Pianistka”, powieść oparta na wątkach autobiograficznych, przyniosła jej międzynarodowe uznanie. Ta powieść została sfilmowana w 2001 roku przez austriackiego reżysera Michaela Haneke.

Jelinek uchodzi za pisarkę mocno kontrowersyjną. Po publikacji "Pianistki" podniosły się głosy, że uprawia "pisarską pornografię". Po wydaniu powieści "Pożądanie" (1989), a potem "Żądzy" w 2000, Jelinek doklejono etykietkę wojującej feministki. Twórczość austriackiej pisarki trudno jednoznacznie zaklasyfikować - elementy prozy, poezji i dramatu płynnie się w nich przenikają, co wyraźnie zostało podkreślone w uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii, w którym min. możemy przeczytać, że jej teksty "poruszają się między prozą a poezją, zaklęciem i hymnem, zawierają sceny teatralne i sekwencje filmowe".

Kalendarium

15 VII 1904 zmarł Antoni Czechow „Zdumiewaliśmy się, i w dalszym ciągu się zdumiewamy – pisze Nicola Chiaromonte o Antonim Czechowie – odkrywając, że w jego tak wielkiej prostocie, w ściszonych tonach i w muzycznej lekkości jest tyle skomplikowania, bogactwa i...
więcej...

Polecane