Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

8 XI 1847 urodził się Bram Stoker

8 XI 1847 urodził się Bram Stoker

a właściwie to Abraham Stoker. Irlandzki pisarz, który mimo że napisał w życiu bardzo wiele, to w dniu dzisiejszym mało kto o tym nie tyle że pamięta ale w ogóle wie, choć nazwisko pisarza zna prawie każdy. I ten prawie każdy, irlandzkiego prozaika traktuje tylko jako twórcę jednego dzieła – „Draculi”.

Pisarz zawarł w swoim dziele niemal wszystko, co w XIX wieku powiedziano na temat wampiryzmu i stworzył w ten sposób wzorzec postaci wampira oraz schemat opowieści o nim, tym samym Stoker stworzył dzieło wybitne i ponadczasowe, do którego odwołują się wszyscy twórcy opowieści wampirycznych i nie tylko oni.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa prestiżowej nagrody przyznawanej przez Horror Writer's Association dla twórców literatury grozy- Bram Stoker Award.

Kalendarium

26 V 1949 urodził się Jan Rybowicz Jan Rybowicz urodził się w Koźlu na Opolszczyźnie, zm. 21 października 1990. Był polskim poetą, prozaikiem. Praktycznie całe życie spędził w Lisiej Górze. Debiutował w 1976 r. na łamach Gazety Południowej wierszem Wyobraźnia. Debiut prozatorski to
więcej...

Polecane