Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

9 XI 1818 urodził się Iwan Turgieniew

9 XI 1818 urodził się Iwan Turgieniew

Turgieniew w literaturze rosyjskiej był tym, kim Flaubert w literaturze francuskiej. Aby uniknąć zbyt pochopnej oceny – Turgieniew przecież nie zajmował się w swojej twórczości rozterkami znudzonej mężatki, jak w powieści „Pani Bovary” Flauberta – zawęźmy pole, na którym spotykają się obaj pisarze. Tak jak Flaubert we Francji, tak Turgieniew w Rosji był najwybitniejszym przedstawicielem realizmu krytycznego. W swoich powieściach z niezwykłą przenikliwością opisywał rosyjską rzeczywistość – podejmując zawsze palące w ówczesnych dniach tematy, co w połączeniu ze znakomicie opanowaną sztuką słowa, często podkreślaną ze względu na mistrzostwo dialogu, łącząc umiejętnie wątki społeczne, miłosne i obyczajowe na tle nastrojowych opisów rosyjskich krajobrazów, sprawiało, że był nawet wywyższany ponad francuskiego klasyka.

Jak pewną ciekawostkę dodajmy, że to Turgieniew jako pierwszy użył terminu nihilizm - w swojej powieści Ojcowie i dzieci – termin który za sprawą innych rosyjskich pisarzy i nie tylko: nie tylko pisarzy i nie tylko rosyjskich, zrobił zawrotną karierę w XX wieku.

Polecane