Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

22 XI 1940 zmarł Wacław Berent

22 XI 1940 zmarł Wacław Berent Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz łaciny średniowiecznej) Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (napisał pracę doktorską z dziedziny ichtiologii). Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Zurychu i Monachium.

W swojej twórczości był zdeklarowanym przeciwnikiem pozytywistycznych haseł w filozofii oraz romantyzmu w sztuce. Na kartach powieści „Żywe kamienie” (uchodzącej za jego główne dzieło), w tej erudycyjnej, pełnej metafor prozie ukazywał zagrożenie jakie dla wartości moralnych niosą ze soba wszelkie rewolucje.

Lecz w historii literatury zdecydowanie zapisał się jako pierwszy tłumacz najważniejszego dzieła Fryderyka Nietzschego „Tako rzecze Zaratustra”. O przekładzie Berenta, bardziej można mówić w kategoriach parafrazy niż pracy translacyjnej, bowiem pisarzowi udało się w swoistej stylizacji językowej przedstawić dekadencki klimat sztuki okresu Młodej Polski, sprawiając że to niezwykłe dzieło, przemowiło zupełnie nowym jezykiem.

Kalendarium

26 XI 1855 zmarł Adam Mickiewicz Montaigne w „Próbach" napisał; „W osądzeniu czyjegoś życia patrzę zawsze na to, jak upłynął jego koniec” Jak osądziłby zatem życie Adama Mickiewicza, który umarł w samotności, opuszczeniu, na łożu, które
więcej...

Polecane