Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


26 IV 1888 urodził się Thomas Stearns Eliot

Jeden z największych poetów XX wieku, o czym świadczą chociażby słowa Herberta z wiersza „Do Ryszarda Krynickiego„: „Niewiele zostanie Ryszardzie naprawdę niewiele z poezji tego szalonego wieku na pewno Rilke Eliot …&rd...

czytaj więcej
2015-10-06

O różnych obliczach Wiedźmina na świecie

Postać Geralta z Rivii dzięki serii gier stała się znana na całym świecie. Można powiedzieć, że wręcz kultowa. Coraz mniej fanów wiedźmina kojarzy jednak, że bohater ten po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu „Wiedźmin” w miesięczniku „Fantastyka” w 1986 roku. Autorem był Polak, Andrzej Sapkowski. Potem pojawił się pierwszy zbiór opowiadań, także zatytułowany „Wiedźmin”, następnie rozszerzony o kolejne teksty i wydany pod tytułem „Ostatnie życzenie”, kolejny zbiór – „Miecz przeznaczenia”, aż w końcu pięciotomowa powieściowa „Saga o wiedźminie”.

 

To wie każdy Polak. Prześledźmy, jak sprawa wyglądała na świecie.

 

Na początku wiedźmin zawitał do Rosji, w której stał się znany jako Ведьмак. Pierwsze, częściowe tłumaczenie „Ostatniego życzenia” („Последнее желание”) ukazało się już w 1991 roku nakładem wydawnictwa Аквилон. Pojawiło się także osiem wydań (1996, 2003, 2004, 2004, 2004, 2006, 2007, 2008) pełnego przekładu nakładem wydawnictwa ACT, choć zdarzali się też współwydawcy: Terra Fantastica oraz Люкс. Kolejne tytuły przetłumaczono jako: „Меч Предназначения”, „Кровь эльфов”, „Час Презрения”, „Крещение огнём”, „Башня Ласточки”, „Владычица Озера” oraz „Сезон гроз”. Charakterystyczną cechą rosyjskiego przekładu jest to… iż z początku był on całkowicie piracki i dopiero z czasem udało się wypracować porozumienie między ACT i Andrzejem Sapkowskim, dzięki któremu otrzymał on tantiemy za swoją pracę.

czytaj dalej


źródło: http://www.kawerna.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech