Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Książki z najlepszymi polskimi ilustracjami wydawane dzięki wsparciu Polaków!

2017-07-31

"The Best Polish Illustrators" - seria wydawnicza i pomysł fundacji Slow jest publikowana w systemie crowdfundingowym, czyli dzięki wsparciu darczyńców. Za serią idą również wystawy, organizowane w wielu miejscach na świecie.
 

Polska ilustracja cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale i na świecie. Dzięki staraniom Fundacji Slow w ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom serii "The Best Polish Illustrators", prezentujący 39 najlepszych polskich ilustratorów prasowych. Nakład wydawnictwa jest uzależniony od liczby wspierających projekt darczyńców. Pierwszy tom serii dotarł do ponad 5 tys. czytelników, w przygotowaniu jest tom drugi, poświecony ilustracji koncepcyjnej.

- Przy wydawaniu naszego magazynu "Slow" dyrektor artystyczna naciskała bardzo mocno, żeby publikować ilustracje jako uzupełnienie artykułów. Nie zdjęcia, tylko ilustracje. Tych ilustracji pojawiała się u nas w magazynie masa. Uświadomiliśmy sobie, jak wielu ciekawych i wartościowych ilustratorów jest w Polsce. Okazało się, że nie ma wydawnictwa, które by gromadziło takie prace. Zapragnęliśmy wydać taki album. Skalkulowaliśmy koszty, były one rzędu kilkuset tysięcy. To były gigantyczne koszty dla fundacji. Ale minęło kilka lat, pomyśleliśmy, że skoro mamy wokół siebie kilkutysięczną grupę tych, którzy doceniają pracę fundacji, to postanowiliśmy ich zapytać i poprosić o wsparcie - mówi PAP Life Bartosz Klonowski z Fundacji Slow.

Książka została wydana dzięki zbiórce crowdfundingowej. Seria realizowana jest na zasadach przedsprzedaży. Fundusze zbierane są na około cztery miesiące przed wydaniem każdego kolejnego tomu, a nakład zależy od ilości zgromadzonych funduszy. Takie podejście pozwala zaplanować wydatki, ograniczyć koszty, a przede wszystkim czyni projekt ekonomicznym.

- Nie nastawialiśmy się na 5 tys. nakładu. Obliczyliśmy, że minimalna ilość, jaka powinna być sfinansowana, to jest tysiąc egzemplarzy. Zaczęła się wrzawa wokół albumu, i pytania, kiedy będą kolejne - relacjonuje Klonowski. W sumie tomów serii ma być wydanych dziewięć, między innymi znajdą się tu tomy poświęcone komiksom, plakatom i ilustracji książkowej.

Tomom serii wydawniczej towarzyszą także wystawy, organizowane w wielu miastach świata: Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku, Tokio. Jak do tego doszło, wyjaśnia PAP Life Klonowski.

- Pierwszy tom miał czerwoną okładkę, złote litery, a etui białe. Właściwie odwołuje się do naszego polskiego godła. To jest ta sama kolorystyka. I to wpłynęło na to, że zainteresowały się nami instytucje publiczne, dyplomatyczne, wiele instytucji, które chcą być kojarzone z Polską. Większość Instytutów Polskich w miastach Europy i świata jest zainteresowana pokazywaniem w swoich placówkach tej wystawy. Pierwsza była w Wiedniu, odniosła ogromny sukces, bo przyciągnęła największą liczbę zwiedzających ze wszystkich do tej pory organizowanych przez nich wystaw. W planach są już wystawy koncept artu i plakatów, które będą towarzyszyć kolejnym tomom. W Budapeszcie wystawa też się cieszy powodzeniem, zwłaszcza, że jest w turystycznym miejscu, a ogromne witryny powodują, że ludzie wchodzą z ulicy. I zachwycają się polską sztuką - relacjonuje Klonowski.

Celem wydania albumów z serii TBPI jest przede wszystkim promowanie polskiej sztuki i artystów w kraju i poza jego granicami. Do pracy nad każdym albumem powoływana jest komisja, której skład pozwala na maksymalnie obiektywny wybór prezentowanych artystów.

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Polecane