Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 V 1859 urodził się Arthur Conan Doyle

„Gdy odrzucisz to, co niemożliwe, wszystko pozostałe, choćby najbardziej nieprawdopodobne, musi być prawdą” - kto nie zna tych słów wypowiadanych przez najbardziej znanego na świecie detektywa, Sherlocka Holmes'a, pouczającego jak z...

czytaj więcej
2014-07-14

Mordercza dziesiątka najciekawszych pisarzy kryminalnych

Subiektywna lista najciekawszych pisarzy kryminalnych, których możesz nie znać - a powinieneś, jeśli zarywasz noce dla książek Nesbo, Mankella czy Rankina.

Oto ona: Eriksson, Kjell Ola Dahl, Arne Dahl, Russell, Edwardsson, Mina, Carofiglio, Lapidus, Nesse

Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt

Jak wyróżnić się w morzu utalentowanych szwedzkich pisarzy kryminalnych? Stworzyć wyjątkowo niesympatycznego bohatera i zmusić czytelnika, by go polubił! Sebastian Bergman, psycholog policyjny, to egoistyczny seksoholik i krzywdzący innych socjopata. A przecież kibicujemy mu nie tylko ze współczucia (stracił żonę i córeczkę podczas tsunami na Oceanie Indyjskim), lecz również dlatego, że choć charakter ma paskudny, to umysł - piękny. Książki Hjortha i Rosenfeldta należy czytać zgodnie z kolejnością ich powstawania ("Ciemne sekrety", "Uczeń", "Grób w górach"). Są to bowiem wprawdzie całkiem odrębne zagadki kryminalne, jednak w drugim i trzecim tomie cyklu znamy już pewną osobistą tajemnicę Bergmana, której odkrycie jest dodatkowym fikołkiem fabularnym w debiutanckim tomie szwedzkiego duetu.

Bernard Minier

Najbardziej skandynawski spośród nieskandynawskich pisarzy kryminalnych: w jego książkach wciąż leje deszcz lub sypie śnieg (Pireneje!). Mrok panuje również w duszy głównego bohatera jego książek, niespełnionego intelektualisty Marcela Servaza z komendanta wydziału zabójstw z Tuluzy. W debiutanckiej "Bielszej odcieni śmierci", Minier może ciut za bardzo straszy środkami rodem z horrorów klasy B (ale niektórzy to lubią), "Krąg" jest już kryminałem bliskim doskonałości.

czytaj dalej

 

źródło: http://kultura.newsweek.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech