Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2014-07-14

Mordercza dziesiątka najciekawszych pisarzy kryminalnych

Subiektywna lista najciekawszych pisarzy kryminalnych, których możesz nie znać - a powinieneś, jeśli zarywasz noce dla książek Nesbo, Mankella czy Rankina.

Oto ona: Eriksson, Kjell Ola Dahl, Arne Dahl, Russell, Edwardsson, Mina, Carofiglio, Lapidus, Nesse

Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt

Jak wyróżnić się w morzu utalentowanych szwedzkich pisarzy kryminalnych? Stworzyć wyjątkowo niesympatycznego bohatera i zmusić czytelnika, by go polubił! Sebastian Bergman, psycholog policyjny, to egoistyczny seksoholik i krzywdzący innych socjopata. A przecież kibicujemy mu nie tylko ze współczucia (stracił żonę i córeczkę podczas tsunami na Oceanie Indyjskim), lecz również dlatego, że choć charakter ma paskudny, to umysł - piękny. Książki Hjortha i Rosenfeldta należy czytać zgodnie z kolejnością ich powstawania ("Ciemne sekrety", "Uczeń", "Grób w górach"). Są to bowiem wprawdzie całkiem odrębne zagadki kryminalne, jednak w drugim i trzecim tomie cyklu znamy już pewną osobistą tajemnicę Bergmana, której odkrycie jest dodatkowym fikołkiem fabularnym w debiutanckim tomie szwedzkiego duetu.

Bernard Minier

Najbardziej skandynawski spośród nieskandynawskich pisarzy kryminalnych: w jego książkach wciąż leje deszcz lub sypie śnieg (Pireneje!). Mrok panuje również w duszy głównego bohatera jego książek, niespełnionego intelektualisty Marcela Servaza z komendanta wydziału zabójstw z Tuluzy. W debiutanckiej "Bielszej odcieni śmierci", Minier może ciut za bardzo straszy środkami rodem z horrorów klasy B (ale niektórzy to lubią), "Krąg" jest już kryminałem bliskim doskonałości.

czytaj dalej

 

źródło: http://kultura.newsweek.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech