Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


26 IV 1888 urodził się Thomas Stearns Eliot

Jeden z największych poetów XX wieku, o czym świadczą chociażby słowa Herberta z wiersza „Do Ryszarda Krynickiego„: „Niewiele zostanie Ryszardzie naprawdę niewiele z poezji tego szalonego wieku na pewno Rilke Eliot …&rd...

czytaj więcej
2014-11-20

Hanna Krall raz jeszcze o Rosji

Po 42 latach od pierwszego wydania pisanych w ZSRR reportaży, „Na wschód od Arbatu” zbiór Hanny Krall wraca do rąk czytelników. Czego można dowiedzieć się o mieszkańcach wschodu po przeszło czterech dekadach?

O Związku Radzieckim można było pisać albo dobrze, ale wiązało się to z brakiem możliwości przekazania prawdziwego oblicza systemu, albo źle – co z kolei skutkowało tym, że książka nie przechodziła sita peerelowskiej cenzury. Hannie Krall intuicyjnie udało się pokonać barierę pisania o ZSRR. Na przełomie lat 60. i 70. dostarczała do Polski reportaży zarówno rzetelnych, czy wiernych realiom, jak i nienudnych, i bardzo prawdziwych. Mariusz Szczygieł nazwał styl pisania zbioru „przemytniczym”.

To właśnie z tekstów autorki powstałych niegdyś w Związku Radzieckim składa się ponownie wydany, tym razem przez „Dowody na Istnienie”, zbiór „Na wschód od Arbatu”. I choć dawny związek republik nie istnieje od dekad, jego mieszkańcy nie zmienili się do dziś. Być może właśnie dlatego reportaże pisane przez Krall są, mimo upływu 40 lat, aktualne.

czytaj dalej

źródło: http://kultura.newsweek.pl
 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech