22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcejPo 42 latach od pierwszego wydania pisanych w ZSRR reportaży, „Na wschód od Arbatu” zbiór Hanny Krall wraca do rąk czytelników. Czego można dowiedzieć się o mieszkańcach wschodu po przeszło czterech dekadach?
O Związku Radzieckim można było pisać albo dobrze, ale wiązało się to z brakiem możliwości przekazania prawdziwego oblicza systemu, albo źle – co z kolei skutkowało tym, że książka nie przechodziła sita peerelowskiej cenzury. Hannie Krall intuicyjnie udało się pokonać barierę pisania o ZSRR. Na przełomie lat 60. i 70. dostarczała do Polski reportaży zarówno rzetelnych, czy wiernych realiom, jak i nienudnych, i bardzo prawdziwych. Mariusz Szczygieł nazwał styl pisania zbioru „przemytniczym”.
To właśnie z tekstów autorki powstałych niegdyś w Związku Radzieckim składa się ponownie wydany, tym razem przez „Dowody na Istnienie”, zbiór „Na wschód od Arbatu”. I choć dawny związek republik nie istnieje od dekad, jego mieszkańcy nie zmienili się do dziś. Być może właśnie dlatego reportaże pisane przez Krall są, mimo upływu 40 lat, aktualne.
źródło: http://kultura.newsweek.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze