Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


7 V 1941 zmarł James Frazer

Ciesząca się dziś olbrzymią popularnością dziedzina badań nad mitami i religiami , mające swoje własne gwiazdy naukowe antropologia porównawcza  czy religioznawstwo ( Mircea Eliade, Claude Levi –Strauss) nie byłyby możliwe bez prac James...

czytaj więcej
2014-07-14

List otwarty do Ministra Kultury

Nadawcą jest OSK

Publikujemy list otwarty Przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Księgarzy z siedzibą w Łobzie p. Jerzego Mechlińskiego skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego:

List otwarty

Pan

Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze
Sytuacja na polskim rynku książki zmusza do zadania kilku istotnych pytań. Mam nadzieję, że otrzymam jasne i rzetelne odpowiedzi.

Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie dostrzega katastrofalnej sytuacji w równym dostępie do książki na terenie kraju? Dlaczego tylko biblioteki są uznawane za placówki kultury a księgarnie nie zasługują na taki status? Dlaczego Polska będąca jednym z większych państw-członków Unii Europejskiej do tej pory nie chce uznać książki za dobro kultury wzorem państw starej 15 unijnej? Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąc konstytucyjnym ministrem nie dba o zasilanie budżetu państwa należnymi podatkami ze sprzedaży książek? Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przeciwny ustawowej regulacji rynku książki w Polsce? Czy dlatego, że przeciwni temu są wydawcy podręczników? Co powoduje, że od 20 lat możliwa jest nieewidencjonowana sprzedaż podręczników szkolnych? Jak wielka jest z tego powodu szara strefa i ile miliardów złotych nie wpłynęło do budżetu państwa łatwo policzyć w oparciu o roczniki statystyczne konfrontując te dane z publikowaną przez PIK wartością rynku podręczników w poszczególnych latach. Rynek książki w Polsce charakteryzuje się wieloma patologiami takimi jak sprzedaż książek z rabatem do 70 proc. na imprezach targowych a także z rabatem 30 proc. w sklepach internetowych wydawców oraz korumpowaniem nauczycieli przez wydawców podręczników (bardzo często przy wyborze nie liczy się wartość merytoryczna podręcznika a wartość „prezentu”).   

Bogate kulturowo i ekonomicznie państwa starej 15 unijnej doskonale rozumieją, że ustawowa regulacja rynku książki i ustalenie jednolitej ceny książki we wszystkich kanałach dystrybucji prowadzi do obniżenia ceny detalicznej i zwiększenia wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych podatków przez wszystkich uczestników rynku.

W dniu 19 kwietnia 2013 roku portal księgarski napisał :

Francja – wsparcie niezależnych księgarzy i ustawy Langa.
W obecności Aurélie Filippetti na 33 Targach Książki w Paryżu, Prezydent François Hollande, potwierdził swoje wsparcie dla specjalistów z całej branży, zwłaszcza księgarni. „Książki są częścią naszej historii, naszej tożsamości, a naszym obowiązkiem jest, aby dostępne były dla wszystkich. Książka jest również częścią naszej gospodarki z wypracowanymi 4.000.000.000 euro i 10.000 bezpośrednimi miejscami pracy – przypomniał prezydent”.

czytaj dalej

 

źródło:http://rynek-ksiazki.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech