Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2014-07-14

List otwarty do Ministra Kultury

Nadawcą jest OSK

Publikujemy list otwarty Przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Księgarzy z siedzibą w Łobzie p. Jerzego Mechlińskiego skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego:

List otwarty

Pan

Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze
Sytuacja na polskim rynku książki zmusza do zadania kilku istotnych pytań. Mam nadzieję, że otrzymam jasne i rzetelne odpowiedzi.

Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie dostrzega katastrofalnej sytuacji w równym dostępie do książki na terenie kraju? Dlaczego tylko biblioteki są uznawane za placówki kultury a księgarnie nie zasługują na taki status? Dlaczego Polska będąca jednym z większych państw-członków Unii Europejskiej do tej pory nie chce uznać książki za dobro kultury wzorem państw starej 15 unijnej? Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąc konstytucyjnym ministrem nie dba o zasilanie budżetu państwa należnymi podatkami ze sprzedaży książek? Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przeciwny ustawowej regulacji rynku książki w Polsce? Czy dlatego, że przeciwni temu są wydawcy podręczników? Co powoduje, że od 20 lat możliwa jest nieewidencjonowana sprzedaż podręczników szkolnych? Jak wielka jest z tego powodu szara strefa i ile miliardów złotych nie wpłynęło do budżetu państwa łatwo policzyć w oparciu o roczniki statystyczne konfrontując te dane z publikowaną przez PIK wartością rynku podręczników w poszczególnych latach. Rynek książki w Polsce charakteryzuje się wieloma patologiami takimi jak sprzedaż książek z rabatem do 70 proc. na imprezach targowych a także z rabatem 30 proc. w sklepach internetowych wydawców oraz korumpowaniem nauczycieli przez wydawców podręczników (bardzo często przy wyborze nie liczy się wartość merytoryczna podręcznika a wartość „prezentu”).   

Bogate kulturowo i ekonomicznie państwa starej 15 unijnej doskonale rozumieją, że ustawowa regulacja rynku książki i ustalenie jednolitej ceny książki we wszystkich kanałach dystrybucji prowadzi do obniżenia ceny detalicznej i zwiększenia wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych podatków przez wszystkich uczestników rynku.

W dniu 19 kwietnia 2013 roku portal księgarski napisał :

Francja – wsparcie niezależnych księgarzy i ustawy Langa.
W obecności Aurélie Filippetti na 33 Targach Książki w Paryżu, Prezydent François Hollande, potwierdził swoje wsparcie dla specjalistów z całej branży, zwłaszcza księgarni. „Książki są częścią naszej historii, naszej tożsamości, a naszym obowiązkiem jest, aby dostępne były dla wszystkich. Książka jest również częścią naszej gospodarki z wypracowanymi 4.000.000.000 euro i 10.000 bezpośrednimi miejscami pracy – przypomniał prezydent”.

czytaj dalej

 

źródło:http://rynek-ksiazki.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech