Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


5 IV 1834 urodził się Prentice Mulford

5 IV 1834 urodził się Prentice Mulford

Wspominamy go tutaj ze względu na pewne podobieństwo jego losów i twórczości do kolei życia Thoreau – mieszkał w wybudowanej przez siebie chacie, imał się różnych zajęć,(poszukiwał np.złota, polował na wieloryby), pisał i wydawał własnym sumptem eseje. Napisał ich więcej niż Thoreau i nie mają w sobie tej oryginalności , nie skrzą się tą dynamiką i siłą, które znamy ze szkiców autora „Walden”, ale warto sięgnąć do nich jako do świadectwa wybuchy  idei jakim był amerykański transcendentalizm z połowy XIX wieku.

Znaną z pism Emmersona ideę polegania na sobie, propagowaną  przez transcendentalistów ideę harmonijnego życia odnajdziemy i w pismach Mulforda. Być może łatwość z jaką potrafił o tym pisać przysporzyła mu tylu czytelników w Ameryce , a i w Polsce był czas, gdy jego eseje wydawano w dużych nakładach , było to w latach transformacji ustrojowej , gwałtownego skoku cywilizacyjnego na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Kiedy czyta się takie słowa jak przytoczone dalej, zainteresowanie czytelników ta twórczością przestaje dziwić :

” Rozwój każdego interesu rozpoczyna się w fantazji. Kto ze skromnego stanowiska potrafi się wybić na właściciela dwunastu linii kolejowych, ten szedł duchowo zawsze przed swym stanowiskiem: jeżeli dosięgnął jednego stopnia, widział się zaraz na wyższym „.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech