Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


15 IV 1980 zmarł Jean-Paul Sartre

15 IV 1980 zmarł Jean-Paul Sartre

Pełne dane osobowe widniejace w akcie urodzenia brzmiały: Jean-Paul Charles Aymard Sartre -  francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof. Główny przedstawiciel nurtu filozoficznego – egzystencjalizmu. Przez prawie pięćdziesiąt lat, czołowa postać intelektualnego życia we Francji.

Po jego śmierci, na jego pogrzeb na cmentarzu Montparnasse w Paryżu przyszło ponad 50.000 ludzi. Jego chyba największym osiągnieciem literackim jest paradoksalnie jego debiutancka powieść: "Mdłości ", w której po raz pierwszy przedstawił zarys swojej myśli filozoficznej. Pełny obraz swojej filozofii pokazał w trzy tomowej powieści "Drogi wolności ".

Dziełem, w którym wyczerpująco opisał to, co nazwano egzystencjalizmem, była książka, o której Leszek Kołakowski napisał, że nie wymyślono lepszego tytułu dla dzieła filozoficznego, czyli "Byt i nicość". Tak samo jak jego filozofii i literaturze, tak i całemu jego życiu towarzyszyły liczne skandale i kontrowersje.

Z wielu jego słów, wyrywanych z kontekstu stworzono obiegowe powiedzonka, takie jak "Piekło to inni ludzie" czy "Istnienie poprzedza istotę". 

Sartre zmarł na obrzęk płuc.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech