Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


1 VI Dzień Dziecka

1 VI Dzień Dziecka

Święto wszystkich dzieci - 1 czerwca, dzień który już od ponad pół wieku, jest jednym z najradośniej zakreślanych dni światecznych w kalendarzu.

Nie wszędzie, dzień ten obchodzony jest właśnie 1 czerwca. W wielu innych krajach święto to przypada na 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka. Wzięło się to stąd, że... ale powoli, zróbmy sobie najpierw krótką wycieczkę po historii.

Zadedykowanie dzieciom, wyjatkowego dnia w kalendarzu, zaczeło się w 1924 roku, gdy Liga Narodów przyjęła uchwałę nazwaną Deklaracją Praw Dziecka, jak czytam w preambule do tej deklaracji:

"Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki"

Dzień w kalendarzu, poświęcony dzieciom, miał własnie uświadamiać i przypominać, że dziecko nie jest przedmiotem, że posiada swoje prawa gwarantowane przez powyższą deklarację. 1 czerwca jako najbardziej odpowiedni dzien na święto dla dzieci, uznany został w 1949 roku, przez Krajową Federację Kobiet Demokratycznych. Z sugesti skorzystały kraje z W bloku państw komunistycznych, wprowadzajac do święto do kalendarzy. Natomiast w 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych na mocy rezolucji 838, zasugerowała wyznaczenie takiego dnia, pozostawiają kwestię daty do wolnego wyboru. Inicjatywa została podjęta i w ciagu kilku następnych lat święto wprowadzono w wielu krajach. W więksozści z nich, uznano, że najwłaściwszym dniem bedzie 20 listopada czyli rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.
Jakkolwiek, w obu przypadkach inicjatywy te nie były wolne od pewnej gry politycznej, to jednak wprowadzenie Dnia Dziecka, pomogło tylko dzieciom na całym świecie. Dzięki temu, że został okreslony i poswięcony dzieciom ten jeden dzień, sprzyjało to powstawaniu wielu incjatyw o charakterze międzynarodowym na rzecz poprawy czy to warunków bytowych dzieci, czy to ochrony ich przed przemocą. Inicjatyw mających na celu sprawienie, aby nie tylko ten jeden dzien w roku ale każdy dzien, był Dniem Dziecka dla wszytkich dzieci na świecie.

Pamiętając o tym, powinniśmy się starać -i to własnie nie tylko w tym dniu, ale każdego dnia - sprawić, aby nasze dzieci bezustannie przekrzykiwały swoim radosnym śmiechem cały ten gwar dnia codziennego, zaś my dorośli, powinniśmy też pamietac, że sami byliśmy kiedyś dziećmi i pielęgnowac w sobie tą pamięć. Na koniec, zacytuję fragment z chyba najlepszej ksiązki nadającej się na tą okazję, oczywiście chodzi o Małego Księcia Antoina De Saint-Exupery, przeczytajmy:

"Potrzebowałem wiele czasu, żeby pojąć, skąd pochodzi Mały Książe, który bez przerwy mnie o coś indagował - sam wydawał się nie słyszec moich pytań. Na przykład, kiedy zauważył mój samolot po raz pierwszy, zadał mi pytanie:
 - A cóż t oza przedmiot?
 - To nie jest żaden przedmiot. To lata. Samolot. Mój samolot.
Z dumą powiedziałem mu, że latałem. Wówczas wykrzyknał:
 - Coś ty! Spadłeś z nieba!
 - Tak - odparłem skromnie.
 - Ojej, ależ to śmieszne...
I Mały Książe wybuchnął śmiechem, wprawiająć mnie w złość, gdyż oczekuje od innych poważnego traktowania moich nieszczęść."

p.s. powyższy rysunek przedstawia Małego księcia i jest autorstwa samego autora tej pieknej opowieści.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech