Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

18 VIII 1850 zmarł Honoré de Balzac

18 VIII 1850 zmarł Honoré de Balzac

„Aby być prawdziwym powieściopisarzem, trzeba zgłębić i ogarnąć całe społeczeństwo, gdyż powieść jest historią życia prywatnego narodu”.

Tak oto rolę pisarza określił Balzac i nie były to słowa rzucone na wiatr, przynajmniej dla niego, bowiem cała rozległa twórczość literacka francuskiego pisarza miała spełnić jeden cel: stać się zapisem panoramy francuskiego społeczeństwa XIX wieku (a w trochę szerszej perspektywie: społeczeństwa ludzkiego w ogóle).

Zamysł stworzenia tak monumentalnego dzieła, a raczej cyklu, w którego skład wchodzić miały poszczególne dzieła, powstawał powoli. Mniej więcej w 1833 roku, Balzac postanowił połączyć te powieści, które już zostały napisane z tymi, które dopiero mgliście jawiły się w umyśle pisarza, w jeden określony cykl, któremu kilka lat później nada nazwę „Komedii Ludzkiej”. Założenia tego ogromnego przedsięwzięcia, Balzac przedstawił w przedmowie do I tomu „Komedii”, gdzie również określił sposób, w jaki ujęty miał być temat tego cyklu, czyli ludzkie społeczeństwo.  Zamysł swojej „metody” wyraził w następującym zdaniu: Jeżeli Georges Leclerc de Buffon stworzył wspaniałe dzieło, próbując dać w jednej książce całokształt zoologii, czyż nie można by podobnego dzieła dokonać dla społeczeństwa? W związku z takim postulatem, człowiek miał zostać rozpatrywany w perspektywie przyrodniczej jako gatunek, zaś sam opis miał zostać ujęty w 130 zaplanowanych utworach, z których ostatecznie Balzac zdążył napisać 91 – powieści, opowiadań i szkiców.

Całość miała zostać podzielona – jak możemy przeczytać we wspomnianej przedmowie – na część pierwszą ”Studia obyczajowe”, na które składać się miały: „sceny z życia... (wymieńmy je w jednym ciągu) prywatnego, prowincji, paryskiego, politycznego, wojskowego, wiejskiego, w nich to bowiem Balzac chciał stworzyć „historię powszechną społeczeństwa, zbiór wszystkich jego dzieł i spraw...”. Część drugą „Komedii” stanowiły „Studia filozoficzne”, „w nich – jak pisał Balzac – wykazuję przyczynę społeczną wszystkich zjawisk; odmalowuję kolejno spustoszenia myśli”. Cześć trzecią – ostatnią, określały „Studia analityczne”. Centralnym punktem „Komedii”, dzięki któremu w umyśle pisarza zrodził się pomysł na cały cykl, była jedna z bardziej znanych powieści Balzaca „Ojciec Goriot” .

Honoré de Balzac jako pisarz z pewnością wyróżniał się pracowitością; zwykle kładł się spać około godziny 6 po południu, wstawał przed północą, aby następnie pisać do upadłego. Zdarzało mu się, że pracował po 14 godzin na dobę. Jednak taki zapał bardziej wynikał z konieczności niż z pasji pisarskiej (której z pewnością mu nie brakowało). Od chwili swoich pierwszych sukcesów literackich, Balzac prowadził bardzo bujne życie towarzyskie, szybko stając się ulubieńcem dam z towarzystwa. On z kolei bardzo chętnie przyjmował okazywane mu wdzięki i, chcąc zaimponować swoim licznym kochankom, wydawał znacznie więcej niż zarabiał, przez co – tonąc w długach prawie przez całe swoje życie – musiał ratować się często biorąc zaliczki za powieści, których jeszcze nie napisał.

Kalendarium

1 X 1999 Edyta Stein ogłoszono patronką Europy 9 sierpnia 1942 roku w komorze gazowej obozu w Auschwitz zginęła Edyta Stein. Blisko 50 lat po swojej śmierci została beatyfikowana, kanonizowana a następnie została ogłoszona przez Jana Pawła II patronką Europy. Ale wspomnij o jej życiu, które roz
więcej...

Polecane