Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1940 zmarł Wacław Berent

22 XI 1940 zmarł Wacław Berent

Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz łaciny średniowiecznej) Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (napisał pracę doktorską z dziedziny ichtiologii). Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Zurychu i Monachium.

W swojej twórczości był zdeklarowanym przeciwnikiem pozytywistycznych haseł w filozofii oraz romantyzmu w sztuce. Na kartach powieści „Żywe kamienie” (uchodzącej za jego główne dzieło), w tej erudycyjnej, pełnej metafor prozie ukazywał zagrożenie jakie dla wartości moralnych niosą ze soba wszelkie rewolucje.

Lecz w historii literatury zdecydowanie zapisał się jako pierwszy tłumacz najważniejszego dzieła Fryderyka Nietzschego „Tako rzecze Zaratustra”. O przekładzie Berenta, bardziej można mówić w kategoriach parafrazy niż pracy translacyjnej, bowiem pisarzowi udało się w swoistej stylizacji językowej przedstawić dekadencki klimat sztuki okresu Młodej Polski, sprawiając że to niezwykłe dzieło, przemowiło zupełnie nowym jezykiem.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech