Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


27 XII 1953 zmarł Julian Tuwim

27 XII 1953 zmarł Julian Tuwim

Bardzo popularny poeta w dwudziestoleciu międzywojennym; wtedy „mówi się Tuwimem”, (Tuwim pisze piękne liryki), wtedy „bawi się Tuwimem” (Tuwim pisz teksty kabaretowe i satyryczne). Tuwima lubi się, bo jego poetycka mowa jest prosta, inspirowana twórczością innego klasyka – Staffa. Tuwim jest jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander, która klasyczną prostotę  manifestuje.
W czasie wojny przebywa w Nowym Jorku – wtedy pisze „Kwiaty polskie” – cieszący się onegdaj wielką popularnością wielki poemat. Po wojnie wraca do Polski, dalej pisze i tłumaczy; polszczyzna zawdzięcza mu wiele przekładów z literatury rosyjskiej. (Wybór dzieł. Poezje).


To czas przeszły; takiego Tuwima czyta się wciąż mniej i mniej, ale jest i czas teraźniejszy tego poety,i ze spokojem mówić można o jego czasie przyszłym; to wiersze dla dzieci. „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, ”Słoń Trąbalski”, „Bambo” – to wiersze, które dzieci czytają wciąż i wciąż z uczuciem błogiej pewności, że zostały napisane dla nich właśnie przez jakiegoś Tuwima zupełnie przed chwilą, by je zabawić. Każdy wybór wierszy Tuwima, jak choćby te - „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci„, "Wesołe wierszyki" - pokazuje, że twórczość ta ma przed sobą długą i jasną przyszłość.

Dlaczego? Może to prostota – ta, która brzmi dziś dla nas głucho w skamandryckich wierszach, tu, w wierszach dla dzieci jest lekarstwem, skarbem, czystą radością...

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech