31 XII 1861 urodził się Włodzimierz Tetmajer
Był malarzem, poetą, grafikiem, a jego nazwisko nierozerwalnie związane jest z Młodej Polski. Był jego czołowym przedstawicielem.
Był znanym malarzem, terminującym u znakomitych mistrzów; studiował w Monachium – jak wielu znanych polskich malarzy, skąd powstała nawet nazwa „szkoła monachijska” będąca próbą określenia dzieł sygnowanych nazwiskami: Józef Brandt, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Józef Chełmoński, Władysław Czachórski, Artur Grottger, Juliusz i Wojciech Kossakowie i Jan Matejko. Tetmajer był też studentem Matejki.
Jego poetycka twórczość znana jest mniej, choć trudno wyobrazić sobie, by nie była ona przedmiotem rozmów, dyskusji, konfrontacji nawet ze znanym już wtedy poetą, jego przyrodnim bratem – Kazimierzem Przerwą Tetmajerem.
Charakterystyczny dla Młodej Polski zwrot w stronę ludowości odcisnął piętno na twórczości obu artystów. W malarstwie Włodzimierza zaowocował wiejskimi scenami rodzajowi, z których jedną z nich, Wesele, prezentujemy zamiast profilu poety i malarza.
Wesele pokazujemy nieprzypadkowo. W 1890 malarz ożenił się z córką chłopa z Bronowic, i zamieszkał w drewnianym, krytym strzechą domu z drewnianym gankiem, typowym dworku końca XIX w. Częstym gościem w tym dworku był poeta Lucjan Rydel, który ożenił się z siostrą żony Tetmajera. To uroczystość weselną tej pary miał możliwość obserwować Wyspiański, który dostrzegł w niej coś więcej niż tylko zabawę i to polskie, specyficzne „coś więcej" przedstawił w genialnym dramacie „Wesele”. Pierwowzorem postaci Gospodarza z dramatu był właśnie Włodzimierz Tetmajer.
Malarz zajmował się ponadto projektowaniem witraży, ilustratorstwem, malarstwem ściennym i scenografią. W 1902 wykonał polichromię kaplicy królowej Zofii w katedrze wawelskiej.
Warto dodać, że artysta prowadził także ożywioną działalność polityczno-społeczną; w okresie 1914-1918 pełnił funkcję posła w parlamencie wiedeńskim; w ławach sejmowych zasiadał również w niepodległej Polsce, i że był wielkim społecznikiem - w 1901 założył Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet, w której nauczał.
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech