Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


24 XI 1713 urodził się Laurence Sterne

Laurence Sterne - jeden z największych pisarzy angielskich, duchowny anglikański, twórca prądu literackiego zwanego sentymentalizmem. Znany jest przede wszystkim jako autor dwóch powieści: Życie i myśli Tristrama Shandy'ego (wyd. w 1760)...

czytaj więcej
2014-07-14

Dan Brown i "Resortowe dzieci". Co najchętniej czytali Polacy? Bestsellery stycznia

Oto lista najlepiej sprzedających się w styczniu 2014 r. książek. Ranking odzwierciedla rzeczywistą sprzedaż w największych sieciach księgarskich, księgarniach, sklepach internetowych i sieciach handlowych w Polsce

Komentarz Juliusza Kurkiewicza

Wybitna amerykańska powieściopisarka Joan Didion opublikowała niedawno "Niebieskie noce" - wspomnienia z okresu żałoby po śmierci adoptowanej córki. Kandydatka do literackiego Nobla Joyce Carol Oates w "Opowieści wdowy" opowiedziała o śmierci męża - znanego krytyka literackiego. Inna Amerykanka Sigrid Nunez w "Sempre Susan" oddała hołd, ale też wystawiła bezwzględny rachunek swej byłej pracodawczyni, a zarazem niedoszłej teściowej Susan Sontag. Kanadyjka Rachel Cusk w wydanych również u nas wspomnieniach "Po. O małżeństwie i rozstaniu" opisała traumę rozwodu. Każda z tych pozycji zyskała wnikliwe recenzje w najważniejszych amerykańskich gazetach - bez cienia protekcjonalizmu, narzekania na wyprzedaż intymności, o babskim grzebaniu się w brudach nie mówiąc. A to tylko kilka pierwszych z brzegu przykładów z ostatnich lat.

Bez względu na to, jak oceniamy książkę Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction", faktem jest, że przesunęła ona granice tego, co wolno biografowi. Na plon nie trzeba było długo czekać - dziś wreszcie powstają w Polsce znakomite biografie niepomijające najbardziej intymnych sfer życia. A bez pisania o nich trudno mówić o pełnym, wiarygodnym portrecie. Ostatni przykład: "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej. Nie wyobrażam sobie, żeby ta znakomita książka mogła powstać kilkanaście, a nawet kilka lat temu.

czytaj dalej

 

źródło: http://wyborcza.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech