Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


3 VII 1883 urodził się Franz Kafka

Wymowa dzieła Franza Kafki - w ostatnich tygodniach zwłaszcza - dla nikogo nie stanowi już tajemnicy, w nikim nie budzi już wątpliwości - powszechnie wiadomo, że jest to dzieło o wyjątkowej wymowie moralnej, o niezwykłej, proroczej wręcz, wizji......

czytaj więcej
2015-04-23

Dobrzy artyści kopiują, wielcy - kradną. Od Szekspira po Steve'a Jobsa, czyli panteon plagiatorów

 

– Dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną – powiedział kiedyś Picasso, artysta o niewątpliwym talencie do bon motów; innym razem, zapytany o swojego ulubionego malarza w historii, rzekł, że to Rubens, bo zostawił po sobie 2000 obrazów, a dzisiaj w muzeach wisi 4000. Plagiat, oskarżenie, które dzisiaj jest dla artysty wilczym biletem, w historii umożliwił stworzenie przynajmniej kilkunastu dzieł opatrzonych metką: arcydzieło.

 

Pl@giarism prawdę ci powie
Isaac Asimov w jednej ze swoich książek wspomina, że kiedy był wykładowcą literatury angielskiej, zadał studentom na następne zajęcie przeczytanie "Hamleta", na co oburzała się pewna młoda dziewczyna.

 

– Same cytaty! – fuknęła. Po poczynionych kilka lat temu ustaleniach Instytutu Studiów Angielskich Uniwersytetu Londyńskiego można powiedzieć, że, paradoksalnie, nikt lepiej nie scharakteryzował Szekspira. Dowiodła tego analiza jego dramatów przeprowadzona za pomocą programu Pl@giarism, stworzonego przez Uniwersytet w Maastricht do wykrywania studentów, którzy oszukują wykładowców. Tylko 40% "Edwarda III" jest autorstwa Szekspira. Reszta została przepisana z dzieł Tomasza Kyda, dzisiaj zapomnianego dramatopisarza teatru elżbietańskiego.

 

czytaj dalej

 

źródło: http://natemat.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech