Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


23 XI 1920 urodził się Paul Celan

Paul Celan urodził się na Bukowinie, w Czerniowcach, w miejscu znanym z bogatego życia kulturalnego, w sercu chasydzkiej duchowości. Po latach tak określił to miejsce: ”Okolice, z których ja - jakże okrężnymi drogami!, ale czy coś takiego w o...

czytaj więcej
2015-10-13

Czytanie jest sexy

„Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka”. Czy akcja promująca czytelnictwo spowoduje katastrofę demograficzną w Polsce? Dlaczego Polacy czytają mało i co zrobić, żeby czytanie było sexy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w wywiadzie z Anią Dziewit-Meller, dziennikarką od lat zajmującą się promocją książek, pisarką, podróżniczką, autorką nowego, oryginalnego Vloga o książkach „weBook”.

 

M.M. Galik: Znasz rynek wydawniczy od podszewki. Dlaczego Polacy nie czytają?

Ania Dziewit-Meller: Zazwyczaj ludzie pytani o to, dlaczego nie czytają mówią, że ich na to zwyczajnie nie stać, bo książki są w Polsce bardzo drogie. I oczywiście mają rację ale tylko częściowo. Książki są bardzo drogie ale na przykład bilety do kin są droższe (zwłaszcza gdy zabieramy tam całą rodzinę), a jednak multipleksy nie świecą pustkami. W dodatku ten argument finansowy łatwo zbić tym, że dziś biblioteki w Polsce są naprawdę dobrze zaopatrzone i wszystko czego się szuka, zazwyczaj można tam znaleźć. Myślę więc, że nam się po prostu nie chce. Szukamy łatwej rozrywki, w gazetach czytamy tylko podpisy pod zdjęciami, skupiamy się na obrazkach. Ktoś powiedział, że to taki swoisty powrót do kultury obrazkowej. Nie chce się nam wysilać, ale w dużym stopniu dlatego, że nikt nam nie pokazał, że czytanie jest świetne.

 

M.M. Galik: Czy czytanie jako takie musi być wartością samą w sobie? Czy chodzi raczej o odbiór kultury? Zmiany technologiczne i mentalne spowodowały przeniesienie ciężaru na internet, kino, telewizję. To jest olbrzymia konkurencja. Ale czy gorsza? Czy oglądanie serialu Gra o tron jest gorsze od czytania książki?

Ania Dziewit-Meller: Myślę, że czytanie nie jest lepsze od oglądania – jest po prostu zupełnie inne. Wiedza przyswajana z książek dociera do nas inaczej, niż ta przyjmowana w powierzchowny sposób z ekranów. Ludzie, którzy czytają, po prostu wiedzą więcej. Lepiej rozumieją złożoność świata, mniej się boją. I choćby nie wiem jak próbowano mnie przekonywać – ja uparcie twierdzę, że wiedza to jest nasz najważniejszy kapitał.

 

czytaj dalej

źródło: http://natemat.pl/
Fot. www.facebook.com/WeBook

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech