23 XI 1920 urodził się Paul Celan
Paul Celan urodził się na Bukowinie, w Czerniowcach, w miejscu znanym z bogatego życia kulturalnego, w sercu chasydzkiej duchowości. Po latach tak określił to miejsce: ”Okolice, z których ja - jakże okrężnymi drogami!, ale czy coś takiego w o...
czytaj więcej„Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka”. Czy akcja promująca czytelnictwo spowoduje katastrofę demograficzną w Polsce? Dlaczego Polacy czytają mało i co zrobić, żeby czytanie było sexy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w wywiadzie z Anią Dziewit-Meller, dziennikarką od lat zajmującą się promocją książek, pisarką, podróżniczką, autorką nowego, oryginalnego Vloga o książkach „weBook”.
M.M. Galik: Znasz rynek wydawniczy od podszewki. Dlaczego Polacy nie czytają?
Ania Dziewit-Meller: Zazwyczaj ludzie pytani o to, dlaczego nie czytają mówią, że ich na to zwyczajnie nie stać, bo książki są w Polsce bardzo drogie. I oczywiście mają rację ale tylko częściowo. Książki są bardzo drogie ale na przykład bilety do kin są droższe (zwłaszcza gdy zabieramy tam całą rodzinę), a jednak multipleksy nie świecą pustkami. W dodatku ten argument finansowy łatwo zbić tym, że dziś biblioteki w Polsce są naprawdę dobrze zaopatrzone i wszystko czego się szuka, zazwyczaj można tam znaleźć. Myślę więc, że nam się po prostu nie chce. Szukamy łatwej rozrywki, w gazetach czytamy tylko podpisy pod zdjęciami, skupiamy się na obrazkach. Ktoś powiedział, że to taki swoisty powrót do kultury obrazkowej. Nie chce się nam wysilać, ale w dużym stopniu dlatego, że nikt nam nie pokazał, że czytanie jest świetne.
M.M. Galik: Czy czytanie jako takie musi być wartością samą w sobie? Czy chodzi raczej o odbiór kultury? Zmiany technologiczne i mentalne spowodowały przeniesienie ciężaru na internet, kino, telewizję. To jest olbrzymia konkurencja. Ale czy gorsza? Czy oglądanie serialu Gra o tron jest gorsze od czytania książki?
Ania Dziewit-Meller: Myślę, że czytanie nie jest lepsze od oglądania – jest po prostu zupełnie inne. Wiedza przyswajana z książek dociera do nas inaczej, niż ta przyjmowana w powierzchowny sposób z ekranów. Ludzie, którzy czytają, po prostu wiedzą więcej. Lepiej rozumieją złożoność świata, mniej się boją. I choćby nie wiem jak próbowano mnie przekonywać – ja uparcie twierdzę, że wiedza to jest nasz najważniejszy kapitał.
źródło: http://natemat.pl/
Fot. www.facebook.com/WeBook
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze