21 XI 1694 urodził się Wolter
Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...
czytaj więcejW czwartek 18 maja startują 8. Warszawskie Targi Książki. To największe w Polsce wydarzenie skierowane do miłośników literatury. Biorąc pod uwagę wszystkie masowe wydarzenia w kraju, większe są tylko targi motoryzacyjne w Poznaniu. W tym roku organizatorzy WTK liczą na kolejny rekord. W programie jest 1500 pozycji, w tym spotkań i warsztatów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Stadion Narodowy w Warszawie odwiedzi ponad 1000 twórców z całego świata.
– Cieszymy się, że Niemcy są w tym roku gościem honorowym targów – mówi dyrektor Instytutu Goethego w Warszawie Christoph Bartmann. Dyrektor przypomniał, że gdy w 2006 r. Niemcy były gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki, odbywającą się jeszcze w Pałacu Kultury i Nauki, imprezę odwiedził noblista Günter Grass. W tym roku Niemcy zaprosili laureatkę Nagrody Nobla Hertę Müller. W żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści autorki, co w Polsce. Targi odwiedzi też Charlotte Link, której kryminały od lat cieszą się u nas popularnością.
Program gościa honorowego to nie tylko spotkania z autorami. Niemcy zorganizują też rozmowy o aktualnych w Europie tematach, takich jak problem migracyjny, kryzys wspólnotowy, problem wolności słowa i cenzury w pracy pisarskiej i dziennikarskiej. Na najmłodszych czytelników czekają warsztaty z komiksu i rysunku zwierząt z ilustratorką Danielą Kohl.
Warszawskie Targi Książki w 2016 r. odwiedziły 73 tys. miłośników literatury. To zatem najtłumniej odwiedzane wydarzenie tego typu w Polsce. Od 18 do 21 maja warszawski Stadion Narodowy odwiedzi ponad tysiąc twórców. 800 wystawców przyjedzie w sumie z 32 krajów. Zadebiutują goście z Chin, a ponownie odwiedzą Warszawę Rosjanie, Argentyńczycy, Koreańczycy, wydawnictwa z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Mocny skład wystawią Polacy. Spotkania z czytelnikami zapowiedzieli m.in. reportażyści Hanna Krall i Filip Springer, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Orbitowski, nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera poetka i prozaiczka Wioletta Grzegorzewska, autorzy kryminałów Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj czy prof. Jerzy Bralczyk – mistrz języka polskiego.
Podczas 8. Warszawskich Targów Literackich odbędzie się finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nominowano do niej Martina Caparrósa („Głód”), Ranę Dasguptę („Delhi. Stolica ze złota i snu”), Cezarego Łazarewicza („Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”), Anetę Prymakę-Oniszk („Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”) i Eda Vulliamy'ego („Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki”).
– Miło mi ogłosić, że wszyscy nominowani do nagrody goście przyjadą do Warszawy na Targi Książki – mówi Bożena Dudko, sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Na stoisku Zaczytana Warszawa w sobotę i niedzielę (20 i 21 maja) odbędą się spotkania z gośćmi oraz nominowanymi za przekład tłumaczami: Barbarą Kopeć-Umiastowską, Martą Szafrańską-Brandt, Joanną Malawską i Januszem Ochabem. Gościem specjalnym będzie Paolo Rumiz, włoski pisarz i dziennikarz, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego.
Targi zakończy gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która odbędzie się w niedzielę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Finał będzie transmitowany na stronie Wyborcza.pl/galakapuscinski.
Co roku podczas Targów ogłaszani są nominowani do Nagrody Literackiej 'Nike', Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.
Warszawskie Targi Książki rozpoczną się w czwartek 18 maja i potrwają do niedzieli (21 maja). Bilety wstępu dostępne są na stronie internetowej.
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze