Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


26 XII 1820 Mickiewicz napisał Odę do młodości

Mickiewicz napisał w 1820, ale opublikować mógł dopiero w 1838 roku   w Paryżu. Do tego czasu, ten  filomacki wiersz, z powodu czujnej carskiej cenzury,  wiódł żywot karbonariusza; ręcznie przepisywany, podawany w tajemni...

czytaj więcej
2017-08-24

Jesień pełna ekranizacji - przeczytaj, zanim obejrzysz!

Adaptacje filmowe można lubić albo ich nie cierpieć, ale jedno jest pewne: warto najpierw przeczytać oryginał. Oto lista ośmiu bestsellerów, których ekranizacje wejdą do kin jeszcze w tym roku!

 

„Morderstwo w Orient Expressie” – klasyczny kryminał Agaty Christie
Luksusowy pociąg z Azji do Europy grzęźnie w zaspie śnieżnej. Gdy w nocy jeden z pasażerów zostaje zasztyletowany, detektyw Herkules Poirot postanawia przeprowadzić śledztwo. Poszlaki wskazują na to, że morderca zajmuje przedział w wagonie, w którym doszło do zabójstwa... Znamy to na pamięć, a kryminał Christie zekranizował już Sidney Lumet w 1974 r., a następnie na potrzeby telewizji w Poirota wcielił się Alfred Molina (2001) oraz David Suchet w ramach 70-odcinkowej serii (2010). Polska premiera filmu opartego na powieści Agaty Christie zaplanowana jest na 24 listopada. Wystąpią m.in. Johnny Depp, Penélope Cruz, Michelle Pfeiffer oraz Willem Dafoe. Kenneth Branagh jest zarówno reżyserem filmu, jak i odtwórcą głównej roli.


„Szklany zamek” – dzieciństwo, które udało się przeżyć
Amerykańska dziennikarka Jeannette Walls relacjonuje słodko-gorzką historię najmłodszych lat swojego życia. Walls z trójką rodzeństwa wychowywała się w ekscentrycznej rodzinie: ojciec był alkoholikiem, pasjonatem fizyki, wizjonerem i niebieskim ptakiem, a matka niezainteresowaną przyziemnymi sprawami artystką, prawdopodobnie cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową. Walls pisze o biedzie i przemocy, upokorzeniach, które ją spotkały, ale też ciężkiej pracy i satysfakcji. W filmie „The Glass Castle” Destina Daniela Crettona w rolę pisarki wcieliła się Brie Larson, rodziców Jeanette grają Woody Harrelson i Naomi Watts. Światowa premiera odbyła się 8 sierpnia, polskiej jeszcze nie wyznaczono.


„Tulipanowa gorączka” – romans roku?
Kanwą filmu jest bestsellerowa powieść autorstwa Deborah Moggach, której akcja rozgrywa się w Holandii czasów Vermeera i Rembrandta. W owładniętym tulipanową manią XVII-wiecznym Amsterdamie zamożny kupiec chce zyskać nieśmiertelność i sportretować się wraz z młodą żoną. Między świeżo upieczoną mężatką i portrecistą rodzi się niebezpieczne uczucie... W Polsce „Tulipanową gorączkę” w reżyserii Justina Chadwicka („Kochanice króla”) na wielkim ekranie będzie można zobaczyć od 8 września. W rolach głównych Alicia Vikander („Dziewczyna z portretu”) i Dane DeHaan („Na śmierć i życie”, ostatnio „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”). Wielka sztuka i wielka namiętność gwarantowane.


„Pierwszy śnieg” – komisarz Harry Hole wreszcie sfilmowany
Harry Hole – samotnik i buntownik, ale przede wszystkim bezkompromisowy glina, występuje w 11 powieściach Jo Nesbo. Cykl powieści kryminalnych norweskiego pisarza stał się fenomenem na skalę światową, a łączna sprzedaż jego książek przekroczyła 30 mln egzemplarzy. "Pierwszy śnieg" to siódma powieść z cyklu. W Oslo spada pierwszy, listopadowy śnieg, a gazety publikują informację o kolejnym morderstwie. Komisarz Hole otrzymuje anonimowy list podpisany „Bałwan”, a przed jego domem pojawia się figura ze śniegu. Wszystko wskazuje na to, że w sąsiedztwie znowu grasuje seryjny morderca... Dotąd kryminały Nesbo doczekały się tylko jednej ekranizacji – w 2008 r. Morten Tyldum sfilmował „Łowców głów”. Za „Pierwszy śnieg” wziął się Szwed Tomas Alfredson („Pozwól mi wejść”), który w głównej roli obsadził Michaela Fassbendera („Wstyd”, „Steve Jobs”). To on spróbuje rozwiązać zagadkę morderstwa dziewczyny, której szalikiem owinięty został bałwan przed domem komisarza. Pomoże mu w tym rekrutka – w tej roli Rebecca Ferguson. Zagrają również Charlotte Gainsbourg, J.K. Simmons oraz Val Kilmer. W kinach od 13 października.


„Cud chłopak” – on chce być dzieckiem jak wszystkie
„Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko” – mówi o sobie 10-letni August. Choć jego rodzice i siostra bardzo go kochają, August spotyka się z różnymi reakcjami innych ludzi: od litości i zakłopotania, aż do obrzydzenia i przerażenia. Chłopiec cierpi na chorobę genetyczną, która sprawia, że ma zdeformowaną twarz – przeszedł już 27 operacji. Gdy po raz pierwszy idzie do szkoły podstawowej, musi zmierzyć się z uprzedzeniami i brutalnością rówieśników, którym postara się udowodnić, że jest takim samym jak wszyscy, inteligentnym i pogodnym dzieckiem. Nie jest jeszcze znana data polskiej premiery „Cudownego chłopaka”, czyli filmu Stephena Chbosky’ego opartego na książce Raquel J. Palacio. Na świecie będzie można zobaczyć go od 17 listopada. Chbosky jest autorem zarówno książki, jak i filmu „The Perks Of Being A Wallflower” (2012).


„To” – Stephen King znów na dużym ekranie
W Derry w stanie Maine nagle wzrasta liczba morderstw i dziwnych wypadków z udziałem dzieci. W kanałach miasteczka zalęgło się To – potwór, który przybiera postać tego, czego najbardziej boi się jego ofiara: martwego brata, nietoperza, mumii, klauna, wilkołaka. Dorośli nie mogą Tego zobaczyć, więc to dzieci postanawiają je zwalczyć. Gdy po 20 latach To powraca – dzieci już dorosły i muszą znaleźć w sobie dziecięcą wiarę i lojalność, by uratować życie niewinnych osób. „To”, jedna z najsłynniejszych powieści mistrza horroru Stephena Kinga, było już wcześniej filmowane, ale tylko jako dwuczęściowy film telewizyjny. Od niemal dekady mówiło się o kinowej ekranizacji „Tego” – do tematu podchodzili reżyserzy Guillermo del Toro, Cary Fukunaga, ostatecznie powieść sfilmował Andy Muschietti („Mama”). 8 września w roli upiornego klowna zobaczymy w kinach Billa Skarsgarda („W kosmosie nie ma uczuć”), a wśród dzielnych dzieci walczących z Tym będą znany z serialu „Stranger Things” Finn Wolfhard oraz Nicholas Hamilton, który grał w „Capitan Fantastic” i „Mrocznej wieży”, innej tegorocznej kinowej adaptacji Kinga.


„Amerykański zabójca” – mistrz thrillerów politycznych Vince Flynn.
Mitch Rapp ma 22 lata, kiedy jego narzeczona ginie w zamachu terrorystycznym. CIA chce wykorzystać jego pragnienie zemsty i werbuje Mitcha, by po szkoleniu zrobić z niego prawdziwą maszynę do zabijania i wysłać go na Bliski Wschód. Reżyser „American Assassin”, Michael Cuesta, odpowiadał m.in. za odcinki seriali „Czysta krew”, „Dexter” czy „Sześć stóp pod ziemią”, a jego najbardziej znanym filmem autorskim jest „L.I.E.” (2001). Jego najnowsze dzieło będzie można obejrzeć w kinach od 15 września. W roli „amerykańskiego zabójcy” zobaczymy Dylana O’Briena („Teen Wolf: Nastoletni wilkołak”, „Więzień labiryntu”).


„Pomiędzy nami góry” – dokąd można dolecieć awionetką?
Pełnia zimy. Perspektywa wielogodzinnego oczekiwania na poprawę pogody na lotnisku w Salt Lake City zmusza dwoje ludzi do wynajęcia awionetki. Ashley następnego dnia wychodzi za mąż, a Ben ma przeprowadzić operację na Florydzie. Dwójka nieznajomych zostaje zdana na siebie, gdy samolot rozbija się w skutych lodem, niedostępnych górach. By dotrzeć do cywilizacji, wyruszają w ciężką i niebezpieczną podróż, lecz żeby ją przetrwać, będą musieli współpracować. Główną rolę zagrają oglądany obecnie w kinach w „Mrocznej wieży” Idris Elba oraz Kate Winslet. Film Hany Abu-Assada („Idol z ulicy”) na podstawie powieści Charlesa Martina wejdzie do kin 20 października.

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech