24 XI 1859 Darwin opublikował "O powstaniu gatunków"
W siedemnastym wieku, Holender, Bernard de Mandeville, napisał głośną, komentowaną, krytykowaną, wyklinaną, napiętnowaną, „Bajkę o pszczołach”, niosącą przesłanie, że motorem dobrobytu (postępu) jest grzech: zachłanność, próżność i zazd...
czytaj więcej
Od 2014 roku o jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich na świecie, Nagrodę Bookera, będą mogli ubiegać się wszyscy twórcy piszący w języku angielskim. Te zmiany nie podobają się brytyjskim autorom, którzy obawiają się inwazji Amerykanów.
„Porzucamy ograniczenia geografii i granic narodowych” – oznajmił w ubiegłym tygodniu Jonathan Taylor, przewodniczący Fundacji Nagrody Brokera. Dotychczas nagrodę przyznawano pisarzom ze Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów (zrzeszającej część krajów dawnego Imperium Brytyjskiego), Republiki Irlandii i Zimbabwe. Jednak od 2014 roku w zmaganiach o literacki laur mogą stanąć autorzy z całego świata. Jest tylko jeden warunek – muszą pisać w języku angielskim, a ich książka musi ukazać się w UK.
Zmiany te nie podobają się brytyjskim autorom.
„To tak jakby brytyjska firma została przejęta przez jakiś światowy konglomerat” – twierdzi Melvyn Bragg, brytyjski autor i osobistość telewizyjna, cytowany przez „New York Timesa”.
Pisarze z Wysp mówią o zdradzie, twierdząc, że po latach wspierania ich twórczości nagroda przybiera charakter globalny i od teraz równie dobrze mogliby się poddać. Pojawiły się też głosy, wieszczące koniec samej nagrody.
czytaj dalej
źródło: http://booklips.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze