21 XI 1694 urodził się Wolter
Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...
czytaj więcej
Na stronie internetowej edickinson.org udostępniono kompletne archiwum wszystkich wierszy, listów i dokumentów spisanych niegdyś przez Emily Dickinson, które przetrwały do naszych czasów. Nie obyło się przy okazji bez kontrowersji. Właściciel 40% całego archiwum, Amherst College, ma za złe inicjatorowi projektu, Uniwersytetowi Harvarda, że ten nie wywiązuje się z zawartej wcześniej umowy.
Zasoby zgromadzone na stronie edickinson.org pozwalają czytelnikom obejrzeć skany rękopisów wierszy poetki, listów wraz z kopertami, a także zapoznać się z transkrypcjami tych utworów, których oryginały zaginęły. Skany są na tyle wysokiej rozdzielczości, że można bardzo dokładnie prześledzić styl pisma autorki.
archiwum Dickinson - 2Archiwum ma stanowić kompletną internetową bibliotekę wszystkich wierszy i listów w takiej formie, w jakiej zostały oryginalnie napisane przez Dickinson. Jak się jednak okazuje, rękopisy rozrzucone dotychczas po różnych archiwach i bibliotekach w całych Stanach Zjednoczonych wciąż mogą stanowić przedmiot sporów.
Emily Dickinson opublikowała za życia jedynie kilka wierszy – wszystkie ukazały się anonimowo, bez jej pozwolenia i w bardzo zmienionej wersji. Kiedy zmarła, jej siostra Lavinia Dickinson dotrzymała obietnicy i spaliła większość korespondencji napisanej przez Emily. Poetka nie zostawiła jednak żadnych wytycznych odnośnie tego, co zrobić z blisko 1800 wierszy, jakie leżały zamknięte na klucz w kuferku. Lavinia uznała, że są wartościowe, i postawiła sobie za cel opublikować twórczość siostry. W tej sprawie poprosiła o pomoc Mabel Loomis Todd, żonę profesora astronomii w pobliskim Amherst College i zarazem kochankę swego brata. Ta zaś, wraz z Thomasem Wentworthem Higginsonem, autorem i absolwentem Harvardu, zredagowała i opublikowała trzy tomy wierszy. W zamian za wykonaną pracę brat Emily Dickinson obiecał ponoć podarować pani Todd część należącej do niego ziemi.
czytaj dalej
źródło: http://booklips.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze