Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2014-07-14

Kompletne archiwum Emily Dickinson udostępniono online

Na stronie internetowej edickinson.org udostępniono kompletne archiwum wszystkich wierszy, listów i dokumentów spisanych niegdyś przez Emily Dickinson, które przetrwały do naszych czasów. Nie obyło się przy okazji bez kontrowersji. Właściciel 40% całego archiwum, Amherst College, ma za złe inicjatorowi projektu, Uniwersytetowi Harvarda, że ten nie wywiązuje się z zawartej wcześniej umowy.

Zasoby zgromadzone na stronie edickinson.org pozwalają czytelnikom obejrzeć skany rękopisów wierszy poetki, listów wraz z kopertami, a także zapoznać się z transkrypcjami tych utworów, których oryginały zaginęły. Skany są na tyle wysokiej rozdzielczości, że można bardzo dokładnie prześledzić styl pisma autorki.

archiwum Dickinson - 2Archiwum ma stanowić kompletną internetową bibliotekę wszystkich wierszy i listów w takiej formie, w jakiej zostały oryginalnie napisane przez Dickinson. Jak się jednak okazuje, rękopisy rozrzucone dotychczas po różnych archiwach i bibliotekach w całych Stanach Zjednoczonych wciąż mogą stanowić przedmiot sporów.

Emily Dickinson opublikowała za życia jedynie kilka wierszy – wszystkie ukazały się anonimowo, bez jej pozwolenia i w bardzo zmienionej wersji. Kiedy zmarła, jej siostra Lavinia Dickinson dotrzymała obietnicy i spaliła większość korespondencji napisanej przez Emily. Poetka nie zostawiła jednak żadnych wytycznych odnośnie tego, co zrobić z blisko 1800 wierszy, jakie leżały zamknięte na klucz w kuferku. Lavinia uznała, że są wartościowe, i postawiła sobie za cel opublikować twórczość siostry. W tej sprawie poprosiła o pomoc Mabel Loomis Todd, żonę profesora astronomii w pobliskim Amherst College i zarazem kochankę swego brata. Ta zaś, wraz z Thomasem Wentworthem Higginsonem, autorem i absolwentem Harvardu, zredagowała i opublikowała trzy tomy wierszy. W zamian za wykonaną pracę brat Emily Dickinson obiecał ponoć podarować pani Todd część należącej do niego ziemi.

czytaj dalej

 

źródło: http://booklips.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech