21 XI 1694 urodził się Wolter
Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...
czytaj więcej
W sobotę w Krakowie po raz pierwszy wręczono międzynarodową nagrodę poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Otrzymali ją ex equo Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za książkę „Pełna krew”. Zwycięzcy otrzymali po 100 tysięcy złotych (wysokość nagrody to 200 tys. złotych) i statuetki.
Krystyna Dąbrowska jest autorką tomu wierszy „Biuro Podróży” i wielu przekładów z poezji anglojęzycznej. Ukończyła wydział grafiki warszawskiej ASP. - Zmysł widzenia ma w tej poezji wyjątkowe znaczenie. Obraz często pojawia się jakby w fotograficznym negatywie i taki też charakter zyskują konkluzje emocjonalne i intelektualne – mówił przewodniczący jury Adam Pomorski. Tom Dąbrowskiej otwiera wiersz, który może być nawiązaniem do poezji Szymborskiej: „Skąd mam spojrzeć, żeby cię zobaczyć? / z bliska czy z daleka ? I z którego czasu?”. Kończy zaś piękny wiersz miłosno – leksykalny, który zaczyna się tak: „Jesteśmy słownikiem. Nasze języki/ spotykają się w drżących okładkach”. A cały tom jest bardzo różnorodny i bogaty.
Łukasz Jarosz opublikował już sześć tomów wierszy, mieszka w niewielkiej Żuradzie pod Olkuszem. Życie codzienne, rodzina, krajobrazy i głosy napotkanych ludzi wszystko to wchodzi do skupionych wierszy Jarosza, tak jak w „Wyspie” : „Wieś zapada się w słońcu. Oszronionym/ i mglistym. Rośnie świt: klasztor wykuty / w mrozie, szyszki”.
czytaj dalej
źródło: http://www.polityka.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze