Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2014-07-14

Noblistka Doris Lessing nie żyje

Brytyjska laureatka literackiej Nagrody Nobla, Doris Lessing, zmarła w wieku 94 lat. Jak powiedział jej wydawca, Harper Collins, pisarka odeszła w spokoju w swoim domu w Londynie dzisiaj w godzinach rannych.

„Była jednym z wielkich pisarzy naszych czasów” – powiedział Charlie Redmayne, prezes wydawnictwa Harper Collins na Wielką Brytanię. „Była fascynującą gawędziarką z zawziętym intelektem i przyjaznym sercem, która nie bała się walczyć o to, w co wierzyła”.

Urodzona w 1919 roku w Kermanszahu w zachodnim Iranie Lessing wychowywała się w Rodezji w południowej Afryce, gdzie jej ojciec kupił w połowie lat 20. ubiegłego wieku farmę i tysiąc akrów buszu. Zanim w 1949 przeniosła się do Wielkiej Brytanii i rozpoczęła karierę literacką, pracowała jako niania, telefonistka, dwukrotnie wyszła za mąż, urodziła dwójkę dzieci i rozwiodła się.

Debiutancka powieść Lessing, „Trawa śpiewa”, ukazała się w 1950 roku. Przełom przyniósł jednak dopiero wydany w 1962 roku na poły autobiograficzny „Złoty notes”, wnikliwa panorama Zachodu połowy XX wieku, naznaczonego wojną, rozdartego między mieszczańskim „wolnym” modelem życia, między kapitalizmem a socjalizmem. Ze względu na wymowę tego i kilku innych utworów Lessing stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu. Nie ze wszystkich epizodów związanych ze swoją działalnością ideologiczną była jednak dumna. W 2010 roku przyznała w rozmowie z dziennikarzem BBC, że w młodości przez krótki okres służyła rosyjskim komunistom za tzw. „pożytecznego idiotę”. „Nie mogę zrozumieć, dlaczego byłam taka naiwna” – mówiła.

czytaj dalej

 

źródło: http://booklips.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech