21 XI 1694 urodził się Wolter
Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...
czytaj więcej
Działalność Polek, które w czasie wojny służyły w polskim lub zagranicznym wywiadzie, opisuje Marek Łuszczyna w książce "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię". Autor przybliża m.in. losy Haliny Szymańskiej, Elżbiety Zawackiej i Krystyny Skarbek.
"Gdyby spytać Halinę Szymańską, kim jest, odpowiedziałaby pewnie bez zastanowienia: matką trójki dzieci, żoną attach, wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie (gen. Antoniego Szymańskiego - PAP). Być może pomyślałaby: arystokratką, która urodziła się po to, by być dodatkiem do ważnego męża dyplomaty, ozdobą" - pisze Łuszczyna o Halinie Szymańskiej podkreślając, że ta, niezapowiadająca się na agentkę wywiadu kobieta, w czasie wojny odegrała bardzo ważną szpiegowską rolę.
Pracując m.in. w brytyjskich służbach specjalnych Szymańska przekazywała aliantom informacje pochodzące ze sztabu generalnego Wehrmachtu; utrzymywała stałe kontakty m.in. z szefem wywiadu i kontrwywiadu III Rzeszy (Abwehry) Wilhelmem Canarisem; przez jej ręce przechodziły plany wielu niemieckich operacji wojskowych.
Inną bohaterką "Igieł" jest Halina Szwarc, polska działaczka Związku Walki Zbrojnej. Aby wyjechać w 1940 r. do nazistowskich Niemiec, agentka podpisała za zgodą polskiego dowództwa volkslistę. Pracowała w różnych miastach III Rzeszy m.in. w Wiedniu, Berlinie i Monachium. Dostarczała aliantom informacje na temat lokalizacji niemieckich obiektów wojskowych w Hamburgu, bombardowanych przez aliantów latem 1943 r. w ramach operacji "Gomora".
czytaj dalej
źródło: http://ksiazki.wp.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze