Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2014-07-14

"Igły" - kobiety, które wpłynęły na przebieg II wojny światowej

Działalność Polek, które w czasie wojny służyły w polskim lub zagranicznym wywiadzie, opisuje Marek Łuszczyna w książce "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię". Autor przybliża m.in. losy Haliny Szymańskiej, Elżbiety Zawackiej i Krystyny Skarbek.

"Gdyby spytać Halinę Szymańską, kim jest, odpowiedziałaby pewnie bez zastanowienia: matką trójki dzieci, żoną attach, wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie (gen. Antoniego Szymańskiego - PAP). Być może pomyślałaby: arystokratką, która urodziła się po to, by być dodatkiem do ważnego męża dyplomaty, ozdobą" - pisze Łuszczyna o Halinie Szymańskiej podkreślając, że ta, niezapowiadająca się na agentkę wywiadu kobieta, w czasie wojny odegrała bardzo ważną szpiegowską rolę.

Pracując m.in. w brytyjskich służbach specjalnych Szymańska przekazywała aliantom informacje pochodzące ze sztabu generalnego Wehrmachtu; utrzymywała stałe kontakty m.in. z szefem wywiadu i kontrwywiadu III Rzeszy (Abwehry) Wilhelmem Canarisem; przez jej ręce przechodziły plany wielu niemieckich operacji wojskowych.

Inną bohaterką "Igieł" jest Halina Szwarc, polska działaczka Związku Walki Zbrojnej. Aby wyjechać w 1940 r. do nazistowskich Niemiec, agentka podpisała za zgodą polskiego dowództwa volkslistę. Pracowała w różnych miastach III Rzeszy m.in. w Wiedniu, Berlinie i Monachium. Dostarczała aliantom informacje na temat lokalizacji niemieckich obiektów wojskowych w Hamburgu, bombardowanych przez aliantów latem 1943 r. w ramach operacji "Gomora".

czytaj dalej

 

źródło: http://ksiazki.wp.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech