Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


18 VI 1928 zmarł Roald Amundsen

Próbował zdobyć biegun północny – nie udało się. Spróbował – kilka lat pó?niej - na południu – tym  razem z sukcesem – był pierwszym człowiekiem, który dotarł do bieguna południowego. Opis te...

czytaj więcej
2014-07-14

Podsumowanie literackie roku 2013

4 lutego 2014 r. krytycy z Warszawy, Torunia, Wrocławia i Łodzi podsumowali literacki rok 2013. W Małej Literackiej spotkali się: Justyna Sobolewska, Piotr Łuszczykiewicz, Adam Poprawa i Maciej Robert.

Jerzy Pilch miał wzlot olimpijski jak przed Soczi. Marian Pilot to korzenioplastyka literatury. Kto powinien dostać stypendium za niepisanie? We wtorek w Teatrze Nowym podsumowano literacko ubiegły rok.
O książkach rozmawiali krytycy literaccy: Justyna Sobolewska z "Polityki", Adam Poprawa z Uniwersytetu Wrocławskiego i Piotr Łuszczykiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie poprowadził Maciej Robert.

- Podsumowania dają poczucie, że przy biurku też toczy się życie. Mogę się z werdyktem nie zgodzić, skrytykować, że to kumpelstwo i sitwa. Albo uznać, że najlepszym tekstem roku było "Rolowanie" Nataszy Urbańskiej - żartował Łuszczykiewicz. I wspomniał o wrocławskiej antynagrodzie literackiej. Kapituła Dyni wybiera najgorsze książki z najlepszych - nominowani są laureaci prestiżowych wyróżnień. Łuszczykiewicz: - Moje czytanie trochę na tym polega. Odzywa się we mnie duch punkowy.

czytaj dalej

Justyna Sobolewska (1972) - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka". Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Jest współautorką książki "Jestem mamą" (2004) i antologii opowiadań "Projekt mężczyzna" (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się wydawnictwie "Polityki" jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam. Mieszka w Warszawie.

Piotr Łuszczykiewicz - kaliszanin, absolwent I LO im. Adama Asnyka. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim, doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN, studiował w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji oraz w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Stypendysta m. in. Fundacji Roberta Boscha, Fundacji Volkswagena, Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. Odznaczony medalem Zasłużony dla miasta Kalisza. Opublikował książki: Książę erotyku. O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka; Po balu. Eseje o literaturze polskiej; Orbit of Discourse. Polish Literature on the Net; Multi-Kulti. Von der Gutenberg-Galaxis zu einer miltimedialen Wolke; Pociąg do Poznania. Szkice i rozmowy; Bliskie czytanie. Interpretacje literatury XX wieku; Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji; Nowocześni i nie. Szkice o literaturze różnych epok. Ogłosił kilkaset tekstów o literaturze i kulturze współczesnej w periodykach w Polsce i za granicą. Jest kierownikiem Studium Filologii Polskiej UAM w Kaliszu i kierownikiem Pracowni Komunikacji Medialnej UAM w Poznaniu. Animował i prowadził szereg imprez o charakterze popularyzatorskim, w tym cykle Spotkania z Coolturą, Młodzi bibliofani zapraszają oraz Sztuka interpretacji.

Adam Poprawa (1959) - historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, pisarz. Opublikował m.in. zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003) oraz tom prozatorski Walce wolne, walce szybkie (2009). W „Odrze” prowadzi rubrykę CDn, w której omawia płyty. Jest felietonistą „Czasu Kultury”. Poza tym drukował m.in. w „Jazz Forum”, „Kresach”, „Nowych Książkach”, „Tekstach Drugich”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Maciej Robert (1977) – poeta, krytyk literacki i filmowy, doktor nauk humanistycznych. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wydał trzy książki poetyckie – „Pora deszczu” (Korporacja Ha!art, Kraków 2003), „Puste pola” (Kwadratura, Łódź 2008) i „Collegium Anatomicum” (WBPiCAK, Poznań 2011 – nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek). Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, arabski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Rzeczpospolitej”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Przekroju”. Obecnie współpracuje z „Polityką”, „Nowymi Książkami”, „Chimerą”, „Lampą” oraz portalem Xięgarnia. Prowadzi związany z Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” blog „Czytam Centralnie”.W najbliższym czasie ukażą się jego dwie nowe książki – tom poezji „Księga meldunkowa” (WBPiCAK, Poznań) oraz książka krytyczna „Filmy pod specjalnym nadzorem. Adaptacje prozy Bohumila Hrabala” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego/PWSFTviT w Łodzi).

 

źródło:
http://www.nowy.pl/item/teatrplus/article/PodsumowanieLiterackieRoku2013/lang/pl
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15406414,Pilch_czy_Urbanska___W_Polsce_wiecej_osob_pisze__niz.html
https://www.facebook.com/events/781748631839365/

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech