22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcej
4 lutego 2014 r. krytycy z Warszawy, Torunia, Wrocławia i Łodzi podsumowali literacki rok 2013. W Małej Literackiej spotkali się: Justyna Sobolewska, Piotr Łuszczykiewicz, Adam Poprawa i Maciej Robert.
Jerzy Pilch miał wzlot olimpijski jak przed Soczi. Marian Pilot to korzenioplastyka literatury. Kto powinien dostać stypendium za niepisanie? We wtorek w Teatrze Nowym podsumowano literacko ubiegły rok.
O książkach rozmawiali krytycy literaccy: Justyna Sobolewska z "Polityki", Adam Poprawa z Uniwersytetu Wrocławskiego i Piotr Łuszczykiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie poprowadził Maciej Robert.
- Podsumowania dają poczucie, że przy biurku też toczy się życie. Mogę się z werdyktem nie zgodzić, skrytykować, że to kumpelstwo i sitwa. Albo uznać, że najlepszym tekstem roku było "Rolowanie" Nataszy Urbańskiej - żartował Łuszczykiewicz. I wspomniał o wrocławskiej antynagrodzie literackiej. Kapituła Dyni wybiera najgorsze książki z najlepszych - nominowani są laureaci prestiżowych wyróżnień. Łuszczykiewicz: - Moje czytanie trochę na tym polega. Odzywa się we mnie duch punkowy.
czytaj dalej
Justyna Sobolewska (1972) - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka". Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Jest współautorką książki "Jestem mamą" (2004) i antologii opowiadań "Projekt mężczyzna" (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się wydawnictwie "Polityki" jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam. Mieszka w Warszawie.
Piotr Łuszczykiewicz - kaliszanin, absolwent I LO im. Adama Asnyka. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim, doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN, studiował w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji oraz w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Stypendysta m. in. Fundacji Roberta Boscha, Fundacji Volkswagena, Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. Odznaczony medalem Zasłużony dla miasta Kalisza. Opublikował książki: Książę erotyku. O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka; Po balu. Eseje o literaturze polskiej; Orbit of Discourse. Polish Literature on the Net; Multi-Kulti. Von der Gutenberg-Galaxis zu einer miltimedialen Wolke; Pociąg do Poznania. Szkice i rozmowy; Bliskie czytanie. Interpretacje literatury XX wieku; Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji; Nowocześni i nie. Szkice o literaturze różnych epok. Ogłosił kilkaset tekstów o literaturze i kulturze współczesnej w periodykach w Polsce i za granicą. Jest kierownikiem Studium Filologii Polskiej UAM w Kaliszu i kierownikiem Pracowni Komunikacji Medialnej UAM w Poznaniu. Animował i prowadził szereg imprez o charakterze popularyzatorskim, w tym cykle Spotkania z Coolturą, Młodzi bibliofani zapraszają oraz Sztuka interpretacji.
Adam Poprawa (1959) - historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, pisarz. Opublikował m.in. zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003) oraz tom prozatorski Walce wolne, walce szybkie (2009). W „Odrze” prowadzi rubrykę CDn, w której omawia płyty. Jest felietonistą „Czasu Kultury”. Poza tym drukował m.in. w „Jazz Forum”, „Kresach”, „Nowych Książkach”, „Tekstach Drugich”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Maciej Robert (1977) – poeta, krytyk literacki i filmowy, doktor nauk humanistycznych. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wydał trzy książki poetyckie – „Pora deszczu” (Korporacja Ha!art, Kraków 2003), „Puste pola” (Kwadratura, Łódź 2008) i „Collegium Anatomicum” (WBPiCAK, Poznań 2011 – nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek). Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, arabski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Rzeczpospolitej”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Przekroju”. Obecnie współpracuje z „Polityką”, „Nowymi Książkami”, „Chimerą”, „Lampą” oraz portalem Xięgarnia. Prowadzi związany z Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” blog „Czytam Centralnie”.W najbliższym czasie ukażą się jego dwie nowe książki – tom poezji „Księga meldunkowa” (WBPiCAK, Poznań) oraz książka krytyczna „Filmy pod specjalnym nadzorem. Adaptacje prozy Bohumila Hrabala” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego/PWSFTviT w Łodzi).
źródło:
http://www.nowy.pl/item/teatrplus/article/PodsumowanieLiterackieRoku2013/lang/pl
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15406414,Pilch_czy_Urbanska___W_Polsce_wiecej_osob_pisze__niz.html
https://www.facebook.com/events/781748631839365/
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze