Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2014-07-14

Czytają Miłosza w Chinach. "Zniewolony umysł" wśród książek roku

"Zniewolony umysł" Czesława Miłosza znalazł się na liście dziesięciu książek roku 2013 w Chinach. Jury wyróżniło także przekład "Gułagu" Anne Applebaum.
W jury obradującym w mieście Shenzen zasiadało 21 osób: redaktorzy naczelni dużych chińskich gazet, krytycy literaccy, naukowcy i profesorowie literatury. W pierwszym etapie książek było sto. Końcowe głosowanie miało wyłonić "rekomendowaną książkę roku", ale eksperci z jury nie mogli się zgodzić co do jednej najlepszej, poprzestali więc na finałowej dziesiątce.

Miłosz w "Zniewolonym umyśle" opisywał uwikłanie polskich pisarzy w system komunistyczny. Najważniejsze w książce były dwa pojęcia: pigułka Murti-Bing pozwalająca mieszkańcom ze spokojem i radością przyjmować najeźdźców kraju oraz ketman - sposób dwuznacznej gry z systemem, wypierania się własnych przekonań, rodzaj orwellowskiego dwójmyślenia. Książka ukazała się w 1953 r. na emigracji, wkrótce po tym jak Miłosz, wcześniej ambasador PRL, poprosił o azyl polityczny we Francji.

czytaj dalej

 

źródło: http://wyborcza.pl
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK / AGENCJA GAZETA

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech