22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcej
"Zniewolony umysł" Czesława Miłosza znalazł się na liście dziesięciu książek roku 2013 w Chinach. Jury wyróżniło także przekład "Gułagu" Anne Applebaum.
W jury obradującym w mieście Shenzen zasiadało 21 osób: redaktorzy naczelni dużych chińskich gazet, krytycy literaccy, naukowcy i profesorowie literatury. W pierwszym etapie książek było sto. Końcowe głosowanie miało wyłonić "rekomendowaną książkę roku", ale eksperci z jury nie mogli się zgodzić co do jednej najlepszej, poprzestali więc na finałowej dziesiątce.
Miłosz w "Zniewolonym umyśle" opisywał uwikłanie polskich pisarzy w system komunistyczny. Najważniejsze w książce były dwa pojęcia: pigułka Murti-Bing pozwalająca mieszkańcom ze spokojem i radością przyjmować najeźdźców kraju oraz ketman - sposób dwuznacznej gry z systemem, wypierania się własnych przekonań, rodzaj orwellowskiego dwójmyślenia. Książka ukazała się w 1953 r. na emigracji, wkrótce po tym jak Miłosz, wcześniej ambasador PRL, poprosił o azyl polityczny we Francji.
czytaj dalej
źródło: http://wyborcza.pl
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK / AGENCJA GAZETA
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze