22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcej
"Ciemna strona" powinna spodobać się zarówno wielbicielom szwedzkiej literatury kryminalnej, jak i osobom, które chciałyby zrozumieć, na czym polega fenomen jej popularności.
W ostatnich latach wybuchła, nie tylko zresztą w Polsce, prawdziwa moda na skandynawskie (przede wszystkim szwedzkie) kryminały. Nie ma właściwie tygodnia, by do polskich księgarń nie trafiał kolejny tom którejś z serii kryminalnych sygnowanych nazwiskami (bądź pseudonimami): Heninga Mankella, Håkana Nessera, Åke Edwardsona, Åsy Larsson, Johana Theorina (że zacznę od autorów, których teksty znajdziemy w tej książce), ale też Arne Dahla, Camilli Läckberg, Andersa de la Motte, Larsa Keplera, Leifa GW Perssona, Monsa Kallantofta, Helene Tursten, Lizy Marklund, Karin Ohlsson…
Pokazanie tego było głównym celem Johna-Henriego Holmberga, który opracował antologię "Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens", ukazującą się właśnie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce (3 kwietnia, nakładem Wydawnictwa Literackiego). Zebrał w niej 17 bardzo zróżnicowanych opowiadań dwudziestu pisarzy w różnym wieku. Od mistrzów gatunku, duetu Maj Sjöwall – Per Wahlöö, poprzez wspomniane już gwiazdy, aż po mniej jeszcze w Polsce popularnych (ale już wydawanych): duet Cilla i Rolf Börjlind, Annę Jansson, czy Inger Frimansson.
czytaj dalej
źródło: http://ksiazki.onet.pl/ciemna-strona-cala-prawda-o-szwedzkich-kryminalach/gejed
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze