Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2014-07-14

Po Nobla w karaibskiej koszuli

Przyjaciel Fidela Castro, noblista, który o sobie samym mówił: "w gruncie rzeczy nie jestem, ani nie będę nikim więcej, niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki". Odszedł jeden z największych pisarzy XX wieku, twórca, dla którego literatura była snuciem opowieści – uwodzicielskiej, pełnej humoru, lecz nie pozbawionej cierpienia. Gabriel Garcia Marquez w tym roku skończył 87 lat.

Syn telegrafisty

Gabriel Garcia Marquez urodził się 6 marca 1927 roku w Aracataca w północnej Kolumbii. Jego rodzice, telegrafista Eligio Garcia Marquez i Luisa Sanatiaga Marquez Iguaran, z powodu trudnych warunków materialnych nie byli w stanie zaopiekować się synem, więc wychowaniem Marqueza zajęli się dziadkowie. Ich ogromne znaczenie dla swojego rozwoju pisarz podkreślał wielokrotnie w książkach i wywiadach. W 1936 roku przyszły noblista rozpoczął edukację w szkole w Montessori. To właśnie tam jego nauczycielka Rosa Elena Fergusson zaszczepiła w nim zainteresowania literaturą, a zwłaszcza poezją, ona też nauczyła go czytać i pisać. Będąc licealistą przeczytał wszystkie książki, które znajdowały się w szkolnej bibliotece, a w ukończeniu nauki pomogły mu liczne stypendia. Ogromny wpływ na twórczość Marqueza wywarł także licealny nauczyciel literatury - Carlos Julio Calderon Hermida.

"Nowy geniusz"

Pierwsze poważne próby w dziedzinie fikcji literackiej Garcia Marquez podjął jeszcze w trakcie studiów prawniczych i dziennikarskich na uniwersytecie w Bogocie i Cartagenie (1947-49) jako członek ugrupowania literackiego Grupo de Barranquilla. Jego pierwsza powieść została opublikowana w 1946 r. na łamach "El Espectador" pod tytułem "Trzecia Rezygnacja" – został przez wydawcę  obwołany "nowym geniuszem kolumbijskiej literatury".

Następnie publikował opowiadania i krótkie powieści, m.in.: "Szarańczę" (uważaną za właściwy debiut), "Nie ma kto pisać do pułkownika" oraz "Złą godzinę" - w tych właśnie tekstach pojawia się fikcyjne miasteczko Macondo, będące metaforą Kolumbii i Ameryki Łacińskiej, stanowiące zarazem klucz do późniejszej twórczości pisarza. W Macondo realia geograficzne, kulturowe i historyczne macierzystego środowiska Garcii Marqueza – karaibskiego wybrzeża Kolumbii – ulegają metamorfozie dzięki niepowtarzalnej, realistyczno-magicznej wizji autora. Legendy sąsiadują z faktami historycznymi, fantastyka splata się z brutalnymi realiami politycznymi, a lokalny folklor styka się elementami biblijnymi i mitologicznymi.

czytaj dalej

 

źródło: http://wiadomosci.onet.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech